HDP’li vekilin düşürülmesine CHP’den destek

HDP Ağrı Milletvekili Zana’nın vekilliğinin düşürülmesine CHP destek verdi.09-11-2017 08:03

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın “devamsızlık” gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesi sürecinde oluşturulan Hazırlık Komisyonu çalışmasını tamamladı. AKP, CHP ve HDP üyelerinden kurulu 5 kişilik Komisyon’dan 4’e 1 “düşürülsün” yönünde oy çıktı.

TBMM Başkanlık Divanı, yemin etmediği için Meclis çalışmalarına katılamayan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana’nın “devamsızlığı nedeniyle milletvekilliğinin düşürülmesine” ilişkin dosyayı, Anayasa ve Adalet Komisyonlarının üyelerinden kurulu Karma Komisyon’a sevk etti. 17 Ekim Salı günü toplanan Karma Komisyon, dosya üzerinde çalışılması için Hazırlık Komisyonu kurdu.

Leyla Zana

1 aylık süresi bulunan komisyon, bu süre bitmeden 4 toplantı ile çalışmasını tamamladı. Toplantılarda AKP’li komisyon üyeleri “Zana’nın Anayasa’nın 81. maddesine uygun biçimde and içmeden aralıksız olarak Genel Kurulun 212 birleşimine katılmamasına bağlı devamsızlığı sebebiyle milletvekilliğinin düşürülmesi yönündeki Başkanlık Tezkeresi” doğrultusunda görüş belirtti.

‘İÇTÜZÜKTE YAPTIRIM YOK AMA…’

AKP’liler, “Yemin etmeme kendi iradesi. Bu durumda bilerek, isteyerek devamsızlık yapmıştır” ifadelerini kullanırken, CHP’nin görüşünün de “Anayasa ve İçtüzükte yemin etmemenin bir yaptırımı yok, bu konuda boşluk var ama devamsızlık gerçekleşmiştir” şeklinde olduğu öğrenildi. Son toplantıda yapılan oylamada 4’e 1 Başkanlık tezkeresi yönünde sonuç çıktı.

HDP MUHALEFET ŞERHİ VERECEK

Komisyon’un HDP’li üyesi Mehmet Emin Adıyaman, CHP’nin tavrını dokunulmazlıkların kaldırılması sürecindeki gibi “Anayasa aykırı ama evet diyeceğiz” şeklinde olduğunu söyledi. HDP olarak muhalefet şerhi vereceklerini söyleyen Adıyaman, “İtirazlarımız dikkate alınmadı” dedi.

RAPOR KARMA KOMİSYON’A SUNULACAK

Hazırlık Komisyonu’nun raporu, HDP’nin muhalefet şerhi ile birlikte Karma Komisyon’a sunulacak. Duvar’da yer alan habere göre Karma Komisyonun, 18 Kasım’dan sonra toplanarak Zana’nın “andiçmeksizin aralıksız devamsızlıktan milletvekilliğinin düşürülmesi” yönünde karar vermesi durumunda, dosya TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek ve nihai karar burada verilecek. Genel Kurul da aynı yönde karar verirse, HDP’li Zana’nın milletvekilliği 276 oyla düşürülecek.