HDP'li siyasetçiye 'kaçırılmana ilişkin açıklama yaptın' soruşturması!

HDP PM Üyesi Hatice Büşra Kuyun'a, 4 Mayıs'ta kaçırılmasına ilişkin açıklama yaptığı için 'halkı kin ve düşmanlığa sevk etme' iddiasıyla soruşturma açıldı.18-05-2020 10:11

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi (PM) ve Gençlik Yürütme Kurulu (GYK) üyesi Hatice Büşra Kuyun, Van’da 4 Mayıs Pazartesi günü Maraş Caddesi’nde kendisini polis olarak tanıtan kişiler tarafından kaçırılarak tehdit edildi.

Yaşadıklarına ilişkin açıklama yapan Kuyun hakkında, Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'Halkı kin ve düşmanlığa sevk etme' iddiasıyla soruşturma açıldı ve ifadesi alındı.

'1990'LI YILLARDAKİ GİBİ'

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, kaçırılma olayına dair savcılığa suç duyurusunda bulunduğu ve maruz kaldığı duruma ilişkin partisinin il binasında açıklama yaptıklarını belirten Kuyun, kendisini kaçıranların eşkali, araç plakası bilinmesi ve birçok askeri kontrol noktasından geçmelerine rağmen, savcılığa suç duyurusunda bulunmasına karşın herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi.

Buna rağmen kendisi hakkında soruşturma açıldığını ifade eden Kuyun, “Yaşanan olayın 1990’lı dönemlerde yaşadığını, bunların Kürt gençlerin mücadeleden uzak tutulması için yapıldığını ve bu hukuksuz durumlara karşı mücadelemizi büyüteceğimiz belirttiğim için hakkımda soruşturma açıldı” dedi.

'POLİS MAFYA YA DA ÇETE GİBİ Mİ ÇALIŞIYOR?'

Maruz kaldığı durumu iktidarın yürüttüğü “nefret” siyasetinin sonucu olduğunu dile getiren Kuyun, “Beni kaçıran kişiler, polis olduklarını iddia ettiler. Polis kimliği gösterdiler. Birçok askeri noktada polis kimliğiyle geçtiler. Emniyete ifade işlemine götürülmedim, yani kaçırıldım. Eğer beni kaçıran kişiler polis ise polis bir mafya ya da çete gibi mi çalışıyor? Eğer polis değilseler, o zaman emniyettin adını kullanarak bunu yapanlar bulunmalıdır. Aslında halkı kin ve düşmanlığa sevk edenler, oluşan paramiliter güçlerdir. Çocuklara ateş edenler, İbrahim Gökçek’in mezarı başında bekleyip ‘yakacaklarını’ söyleyenler ve sosyal medyada bir kavanoza mermi koyup, katliam mesajı vermeye çalışanlar, aslında bu zihniyettir halkı kin ve düşmanlığa sevk edenler. Ama biz yaşanan hukuksuzluğa karşı sesimizi çıkardığımız için, tepkimi gösterdiğim için hakkımda soruşturma açılıyor. Asıl beni kaçırılan yargılanması gerekirken, ben yargılanıyorum” diyerek tepki gösterdi.

Kuyun, maruz kaldığı duruma karşı hukuki mücadelesini sürdüreceğini söyledi.

'CEZASIZLIK POLİTİKASI'

Kuyun’un avukatı Ekin Yeter ise müvekkilinin maruz kaldığı durumla ilgili benzer başvurular aldıklarını belirterek, kaçırılmaya maruz kalan kişilerin olayın kamuoyuna yansımasından kaygı duyduklarını aktardı.

Kaçıranların değil, kaçırılan hakkında soruşturma açılmasını “cezasızlık politikası” olarak nitelendiren Yeter, şunları söyledi: “Kaçıran kişiler kamu personeli ya da değilseler, gerçekleştirdikleri bu tür hukuk dışı uygulamalar karşısında yargılanmayacaklarını bildikleri için, bu kadar pervasızca davranıyorlar. Bu olayın somut takipçisi olacağız.”