HDP’li Oya Ersoy: Kızılay Derneği neye aracı kılınıyor?

HDP Milletvekili Oya Ersoy, Başkentgaz tarafından Kızılay'a yapılan 8 milyon dolar tutarındaki bağışın Ensar Vakfı'na aktarılmasını Meclis gündemine taşıdı. Konuyla ilgili soru önergesi hazırlayan Ersoy “Kızılay Derneği neye aracı kılınıyor?” diye sordu.05-02-2020 13:53

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Başkentgaz tarafından Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na yaklaşık 8 milyon dolar aktarılması hakkında Meclis’e soru önergesi verdi.

Ersoy önergesinde, derneğin başka şirketlerin de vergi kaçırmak dahil olmak üzere farklı faydalar sağlamak üzere “şartlı bağış” adı altında farklı kurumlar üzerinden dolaştırılarak bağış yapılmasında aracılık edip etmediği konusunda Meclis'te bir komisyon kurulması gerektiğini ifade etti. Önergede Kızılay’ın kamu yararına faaliyette bulunan bir dernek olduğunu ve bu ayrıcalığını halk için değil amacı kâr olan şirketlerin ve çıkar çevrelerinin lehine kullandığına da dikkat çekti.

ŞARTLI BAĞIŞ SORUSU

Kızılay tüzüğünde "şartlı bağış" adı altında yapılan bağışı devretme, satma, aracılık etme hakkı bulunmamasına rağmen şirketlerin vergi kaçırmalarına aracılık ettiğini ifade eden Ersoy, "Diğer bir araştırılması gereken konu da ülkemizde başta TÜRGEV olmak üzere ENSAR gibi vakıflara vergi kaçırmak dâhil olmak üzere farklı faydalar sağlamak amacıyla yapılan bağışların miktarı ve hangi şirketler tarafından yapıldığıdır" diye sordu.

‘KIZILAY NEYE ARACI KILINIYOR?’

Ersoy, “Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ.’nin doğrudan Ensar vakfına bağış yapmış olsaydı şirketin kazancının ancak yüzde 5’ini geçmeyen kısmını gider olarak vergiden mahsup edebilecekti şimdi ise 'şartlı bağışta' bulunarak Kızılay Derneği üzerinden çıkar sağlamıştır. Kızılay Derneği neye aracı kılınıyor bunların araştırılması ve sorumluların gerekli cezaları alması şarttır” dedi.