HDP’li milletvekilleri Soylu'yu protesto etti 

  2021 yılının ilk dört ayını kapsayan süreçte öldürülen 106 kadının isimlerinin yazılı olduğu dövizleri komisyon sıralarına bırakarak Soylu’yu protesto ettiler. HDP’li vekiller daha sonra salonu terk etti.  27-05-2021 19:25

HDP’li Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyeleri Bakan Soylu’nun kadına yönelik şiddetle ilgili araştırma komisyonunda yaptığı sunumunu, 2021 yılının ilk dört ayında hayatını kaybeden 106 kadının isimlerinin yazılı olduğu dövizleri komisyon sıralarına bırakıp ardından salonu terk ederek protesto etti. 

Kadına Yönelik Şiddetin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu, AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık başkanlığında toplandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da toplantıda bilgilendirme yaptı. Sunumun ardından HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, “İki saate yakındır sunum dinledik. İki buçuk dakikalık siyasi eleştirime tahammül etmenizi rica ediyorum. Siz geçen gece bütün ülkeye yaklaşık iki buçuk saat kaybettirdiniz, bizim daha fazla bir şeyleri kaybetmeye tahammülümüz yok” diye konuştu. 

Kerestecioğlu’na komisyon gündeminden çıktığı gerekçesiyle komisyon başkanı Çalık müdahale etti.Kerestecioğlu ardından sözlerine devam ederek “Kendi üslubumla eleştirimi yaparım… Çok fazla sorumuz var. 21 soru hazırladık. Sayın Başkan’a verdik. Size iletilecektir. Siz soru cevaplamayı çok sevmiyorsunuz diye özellikle yazılı olarak verdik. Bir de kantonları panoları da seviyorsunuz. Bu konuda da özellikle soruyla alakalı olsun olmasın, kartonunuz oluyor, bizim de var. 2021 yılının ilk dört ayında 106 kadın kaybedildi” dedi. Sözlerinin ardından erkek şiddetiyle hayattan koparılan kadınların isimlerinin yazıldığı dövizi kaldırdı. 

Kerestecioğlu, “Tahammül ettiğiniz için teşekkür ederiz, biz de epey tahammül ettik. Biz bu toplantıda daha fazla kalmak istemiyoruz. Sorulara veya onların sadece monoloğuna muhatap olmak istemiyoruz” diyerek HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel ile birlikte kadınların isimlerinin olduğu dövizi oturdukları sıralara bırakarak salonu terk etti. 
AKP Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül’ün Semra Güzel’in bıraktığı dövizi iki kez alarak masa altına itmesi dikkat çekti.