HDP'li Kurtulan'dan AKP'lilere: En büyük terör destekçisi sizsiniz, FETÖ'nün eteğini öptünüz

HDP'ye yönelik operasyonlara ilişkin "siyasi soykırım" ifadesi AKP'li vekilleri rahatsız etti. Konuyla ilgili konuşan HDP'li vekil Kurtulan, "Sizin Genel Başkanınızın talimatıyla, savcıların bizzat uygulamasıyla HDP şu an topyekûn bir siyasi soykırım içerisindedir" dedi.16-10-2018 21:53

İleri Haber

HDP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, partisine yönelik gözaltı ve tutuklamalarla ilgili Meclis’te “siyasi soykırım” tanımlamasından rahatsız olan AKP’lilere tepki gösterdi. Kurtulan, “Sizin Genel Başkanınızın talimatıyla, savcıların bizzat uygulamasıyla HDP şu an topyekûn bir siyasi soykırım içerisindedir, bunu kabul edeceksiniz, bunun üzerine gideceksiniz” dedi.

Meclis oturumunda gündem dışı söz alan HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Saray Rejimi tarafından partisine dönük baskıları “siyasi soykırım operasyonları” olarak tanımladı.

AKP’LİLER ‘SİYASİ SOYKIRIM’ İFADESİNDEN RAHATSIZ OLDU

Bunun üzerine AKP sıralarından homurdanmalar yükselirken, partinin Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Tiryaki’ye cevap vermek için söz talep etti. Özkan, kürsüden Tiryaki’nin tanımına ilişkin “Bu sözler grubumuzu itham altında bırakmıştır” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN’IN TALİMATIYLA HDP SİYASİ SOYKIRIMA UĞRUYOR’

Ardından söz alan Kurtulan, “siyasi operasyonlar, soykırımlar” denilen duruma yıllardan beri tanıklık edildiğini ve büyük mağduriyetlerin yaşandığını söyledi. Kurtulan konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“İlçe başkanlarımızın, il başkanlarımızın, yöneticilerimizin, kadın aktivistlerimizin, tüm çalışanlarımızın kapısını kırarak çocuklarının kafasına silah dayamaktan utanmıyorsunuz da buradaki "ağır siyasi soykırım" sözünden mi inciniyorsunuz? Bir siyasi soykırım var arkadaşlar. Sizin Genel Başkanınızın talimatıyla, savcıların bizzat uygulamasıyla HDP şu an topyekûn bir siyasi soykırım içerisindedir, bunu kabul edeceksiniz, bunun üzerine gideceksiniz.”

‘YARGI, ÖNÜNÜZDE CÜBBELERİNDE OLMAYAN DÜĞMELERİ ARIYOR’

Kurtulan, konuşmasında Erdoğan’ın talimatıyla yargının yerlerde süründüğünü belirtirken, “Yargı cübbelerinde olmayan düğme arıyor önünüzde, düğme dikmişsiniz tüm yargı mensuplarının önüne. Bunun böyle olduğunu kabul edeceksiniz, bunun lâmı cimi yoktur, bu, bir siyasi soykırımdır.” dedi.

‘FETÖ’NÜN ETEĞİNİ ÖPTÜNÜZ’

O esnada AKP sıralarından Kurtulan’ın konuşmasına müdahalede bulunuldu. Bazı AKP’li vekiller Kurtulan’ın sözlerini, “Teröre bulaşanlar hesap verecek” şeklinde bağırarak kesti. Kurtulan AKP’lilere şöyle cevap verdi:

“Terör merör, siz en büyük destekçisiniz, FETÖ'nün gittiniz, eteğini öptünüz, vaazlarını dinleyerek bu kirli siyaseti öğrendiniz. Şimdi gelmişsiniz, kendiniz vatansever olmuşsunuz, dünya âlem, herkes ihanetçi olmuş.

Bunlara artık Türkiye'nin karnı tok, yola geleceksiniz, demokrasiyi uygulayacaksınız. Demokrasi bu ülkede ihtiyaç olan bir şeydir. Sizin despot, baskıcı, uygulamalarınız artık son bulmak durumda. Bunu kabul edeceksiniz.”