HDP'li Kızıltepe Belediyesi'ne kayyum atandı

HDP'nin seçilmiş belediye başkanlarına yönelik operasyonlar sürerken, son olarak Mardin'in Kızıltepe Belediyesi'ne kayyum atandı.04-11-2019 08:28

Mardin Kızıltepe Belediyesi’ne kayyum atandı. HDP’li Belediye Eş Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz görevinden alınarak yerine Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam görevlendirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz hakkında, Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla dosyası olduğu ve bu gerekçeyle görevden alındığı belirtildi. Belediye Başkanı Yılmaz ise sabah saatlerinde geldiği belediye binasına alınmadı. Eş Başkan Elik, görevden alındığına dair tebligatı istedi. Polisler, “Hukuksuzluk varsa bunu çözersiniz, ondan sonra girersiniz. Zamanı gelince göreceksiniz” diye cevap verdi.

Yerel seçimlerde belediyeyi yüzde 70.45 oyla kazanan HDP’den eş başkan olarak Nilüfer Elik Yılmaz ile Salih Kuday seçilmişti. Seçimlerden sonra eş başkanlardan Kuday’a, KHK ile görevinden alındığı gerekçesi mazbatası verilmemişti.