HDP’li Garo Paylan: Ayasofya’nın kubbesi hepimize yetmez miydi?

HDP Milletvekili Garo Paylan, Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin soru önergesi hazırladı. Paylan soru önergesinde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçmişte söylediği sözlerini hatırlatırken "Ayasofya’nın kubbesi hepimize yetmez miydi?" diye sordu.11-07-2020 16:23

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine ilişkin soru önergesi verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle önerge veren Paylan, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 18 Mart 2019 yılında Ayasofya’ya dair bir TV programındaki sözlerini hatırlattı.

'BU KARARIN FATURASI AĞIRDIR'

Önergede, Erdoğan’ın canlı yayında sarf ettiği şu sözler hatırlatıldı:

“Ayasofya’nın belirli bir bölümünde namaz kılınıyor. Ayasofya’nın yeniden camii olarak ibadete açılmasının getirisi götürüsü var. Bu kararın faturası bizim için çok daha ağırdır. Bizim dünyada binlerce camimiz var. Bunların hesabını yapmıyorlar. Ben bir siyasi lider olarak bu oyuna gelecek kadar istikametimi kaybetmedim.”

'EROĞAN BU OYUNA NASIL GELDİ?'

Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu sorular yöneltildi.

- Erdoğan ‘bu oyuna’ nasıl geldi?

- Ayasofya kararının ‘ağır faturası’ nedir?

- Ayasofya kararıyla, Türkiye’de yaşayan Hristiyanlar ve Avrupa’da yaşayan Müslümanlar için hayatın daha da zorlaşacağını bilerek, Erdoğan neden bu adımı attı?

- Ayasofya’nın kubbesi hepimize yetmez miydi?

- 2005 yılında ‘Medeniyetler İttifakı Eş Başkanı’ olarak, dinler arası gerilimi azaltmaya çalıştığınızı hiç hatırladığınız oluyor mu?”