HDP'li Erciş Belediyesi'ne kayyum atandı

Van'ın Erciş ilçesinde gözaltında bulunan HDP'li Belediye Başkanı Yıldız Çetin'in yerine Kaymakam Nuri Mehmetbeyoğlu, kayyum olarak atandı.22-10-2019 08:22

AKP hükümetinin Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönelik operasyonu devam ederken, Van'ın Erciş ilçesinde hakkındaki soruşturma nedeniyle 6 gündür gözaltında bulunan HDP'li Belediye Başkanı Yıldız Çetin'in yerine Kaymakam Nuri Mehmetbeyoğlu, kayyum olarak atandı.

Valilikten yapılan açıklamada, HDP'li Erciş Belediye Başkanı Çetin'in, Van 4 ve 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "terör örgütü propagandası yapmak" iddialarıyla yargılandığı anımsatıldı.

Çetin hakkında ayrıca Van ve Erciş Cumhuriyet Başsavcılığınca "silahlı terör örgütüne üye olmak" iddiasıyla yürütülen soruşturmanın devam ettiği ifade edilen açıklamada, Çetin'in ilçedeki soruşturma kapsamında gözaltında bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Erciş Belediye Başkanı Yıldız Çetin, hakkında devam eden adli işlem süreçleri ve Erciş Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 2019/1319 sayılı soruşturma dosyası kapsamında gözaltına alınmış olması göz önünde bulundurularak Anayasanın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 47. maddelerine istinaden Bakanlığımızın 21 Ekim 2019 tarihli onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırılmış; Belediye Kanununun 45'inci maddesi uyarınca yine Belediye Kanunu'nun 46'ncı maddesi kapsamında Erciş Kaymakamı Nuri Mehmetbeyoğlu Erciş Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmiştir.

Gözaltında bulunan ve görevden uzaklaştırılan Yıldız Çetin, ilçede yüzde 49.71 oy alarak seçilmişti.