HDP'li Buldan'dan AKP'ye: Sizin ittifakınız Susurluk ittifakı

Buldan konuşmasında ayrıca "Ancak, onların ittifakının çatırdadığını da görüyoruz. Hiç merak etmeyin seçimlerden sonra öyle bir dağılacak ki ittifakın 'i'si kalmayacak, tuzla buz olacaklar" dedi.25-03-2019 16:50

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Bingöl'de düzenlediği mitingde konuştu. Tansu Çiller ve Mehmet Ağar’ın AKP mitiglerine katılmasına değinen Buldan “Sizin ittifakınız Susurluk ittifakıdır” dedi.

Mitingde Selahattin Demirtaş ile İdris Baluken'in mesajları okundu.

'AKP BURAYA TEK ÇİVİ ÇAKMADI'

Buldan, "Buranın belediyesini yıllardır AKP kazandı ama bakıyoruz ki Bingöl'de bir tek çivi çakmamışlar, yollar çamurdan geçilmiyor. Bingöl halkına verdikleri değer işte bu kadar. Oysa burada bir bakan var ama ancak o bakan sadece kendisine bakan, Bingöl halkına değil. Burada da  tıpkı diğer kentlerdeki gibi tarım ve hayvancılığın bitirildiğini görüyoruz. Bugün tarımı bitirdikleri için insanlarımız ne mısır ekebiliyor ne de buğday. Bugün buraya et Sırbistan'dan geliyor. Burada kredi kartı borcu olmayan tek bir vatandaşımız yok, esnaf gün geçtikçe kazanamamaktan dolayı dükkanının kapısına kilit vurmak zorunda kalmış. Bütün bunları Bingöl halkına reva görenler 31 Mart’ta derslerini alacaktır, hiç merak etmeyin" diye konuştu.

'BUNLARI DİLE GETİRDİĞİMİZ İÇİN BİZE DİNSİZ DİYORLAR'

Buldan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Buranın gençleri işsiz. Bin kişinin işe alınacağı bir yere 15 bin kişi başvuruyor. Alınacak bin kişinin AKP teşkilatı tarafından işe alındığını da biliyoruz. Bingöl halkı batıya göç etmek zorunda kalıyor. Bu toprakları öyle bir hale getirdiler ki insanlar batıya işçi olarak gitmek zorunda kalıyor. Ama bu kimsenin umurunda değil. Onlar sadece kendi yandaşlarını düşünüyorlar. Bütün yatırımlarını Saray'a yapıyorlar. 80 milyon insan Saray'a çalışıyor. Saray'ın masrafları Bingöl'e verilse ne iş ne aş sorunu kalır. İşte bütün bunları dile getirdiğimiz için bize dinsiz imansız diyorlar. Ya sizin ağzınızdan bir gün bu halka güzel bir söz, güven duyan bir söz çıktığını kimse gördü mü? Bize dinsiz, imansız diyenler şunu çok iyi bilsinler ki Bingöl halkı da HDP de dinine, Allah'ına daha çok bağlıdır. Bizim dinimizde ayrımcılık yoktur, yalan söylemek yoktur, iftara atmak yoktur, ama bunlar gündüz, gece gittikleri her yerde HDP'ye iftira atıyorlar. Bunların  dilinde yalan, cebinde haram. Hani 'yaradılanı yaradandan ötürü severiz' diyorlar ya yalan söylüyorlar. Cumhurbaşkanı'nın dili bu kadar kin ve nefretle dolu olmamalı. Ancak, biz bu Cumhurbaşkanı'ndan şimdiye kadar 80 milyon insanı kucaklayan bir konuşma görmedik. Her gün dilinde yalan, hakaret, öfke kin olan bir Cumhurbaşkanı var. Buranın halkı Türkiye halkı bunu hak etmiyor. Bizler şefkatli cumhurbaşkanları gördük. Ne diyor 'bu ülkede adalet var' diyor. Bu ülkede adalet varsa sevgili İdris Baluken neden 18 yıl ceza aldı? Bu ülkede adalet varsa Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ neden cezaevinde? Sizin adalet anlayışınız ancak ve ancak demokrasiyi savunanları tutuklayıp cezaevine göndermektir."

'İTTİFAKLARI SUSURLUK İTTİFAKI'

Cumhur İttifakı'nın Yenikapı'da yaptığı mitingi hatırlatan Buldan, "Yenikapı'da yaptıkları mitingde yanlarına aldıklarını gördük. Yanına Ağar ve Çiller'i alarak sahneye çıktı. Demek ki sizin ittifakınız Susurluk ittifakıdır, Beyaz Toros ittifakıdır. Dün çıkardığınız insanların geçmişini biliyor musunuz? Çiller ve Ağar dönemini biliyor musunuz? Madem bu kadar çok seviyordunuz, neden belediye başkan adayları yapmadınız? Birini Ankara birini İstanbul'da aday gösterseydiniz. O zaman dersinizi alsaydınız. Ancak, onların ittifakının çatırdadığını da görüyoruz. Hiç merak etmeyin seçimlerden sonra öyle bir dağılacak ki ittifakın 'i'si kalmayacak, tuzla buz olacaklar" diye konuştu.