HDP’li Beştaş: Bilseydik biz alırdık Doğan Medya'yı

"Ziraat Bankası bize de 675 milyon dolar kredi versin, biz de HDP olarak talibiz Doğan Medya'ya."10-04-2018 13:43

Doğan Medya Grubu’nu satın alan yandaş Demirören Grubu’na Ziraat Bankası tarafından 2 yıl geri ödemesiz, 10 yıl vadeyle 675 milyon dolar kredi verilmesini eleştiren HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “O krediyle Doğan Medya’yı biz de satın alırdık” dedi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Beştaş, "Geçen haftanın en temel gündemlerinden biri, Demirören Grubu’nun Doğan Medya’yı satın alması meselesiydi. Buna satın alma diyemeyiz. Aslında, 675 milyon dolarını kredi alarak Demirören, Doğan Medya Grubunu havuza dahil etti” dedi.

‘NEDEN ZİRAAT ŞEKER ÜRETİCİLERİNE DEĞİL DE DEMİRÖREN’E BÖYLE KREDİ VERİYOR?’

Ziraat Bankası'nın Varlık Fonu'na devredildiğini hatırlatarak, "Fonun ilk icraatı, medyanın tekelleştirilmesinde kullanılmak oldu” diyen Beştaş şunları söyledi:

"Hayretler içindeyiz, Ziraat Bankası’nın kuruluş amacı tarım ve çiftçiyi desteklemektir. Bugün şeker fabrikaları zarar ediliyor diye kapatılıyor. Neden Ziraat Bankası şeker üreticilerine değil de Demirören Grubu’na böyle bir kredi veriyor? Amacının dışında neden bu krediyi veriyor? Bunun cevabını istiyoruz. Şeker fabrikalarını neden kurtarmıyoruz da eşi benzeri görülmemiş şekilde bir medya kurumuna olanak tanınıyor.”

‘BİZ DE ALIRDIK DOĞAN MEDYA’YI’

“Biz de alırdık Doğan Medya’yı HDP olarak. Bize Ziraat Bankası 675 milyon dolar kredi versin, biz de talibiz. Bu hesaplanmış bir kredi, 2 yıl sonra seçimler yapılmış, bitmiş olacak, 2 kuruş ödememiş olacak. Demirören zaten Erdoğan’a patronum diyor. Bu ilişkide Doğan Medya’nın kim tarafından alındığı, karşılıksız, bedelsiz bir şekilde havuza dahil edildiği ortada.”