HDP’den Yüksekova raporu: Deliller karartılmadan komisyon kurulmalı

HDP, Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki asker eşi ve bebeğinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin İHD temsilcileri ve hukukçulardan oluşan bir heyet oluşturarak rapor hazırladı. Olaya tanık olan köylülerin beyanlarına yer verilen raporun sonuç bölümünde Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulması önerildi.09-08-2018 14:41

İleri Haber

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki asker eşini ziyaretinden dönerken yola döşenen mayının infilak etmesi sonucu hayatını kaybeden Nurcan Karakaya ve 11 aylık bebeğine ilişkin bir inceleme heyeti oluşturdu.

Saldırının yaşandığı Yüksekova’ya bağlı Kadıköy köyüne giderek incelemelerde bulunan heyette Hakkari Milletvekili Sait Dede, Van Milletvekilleri Muazzez Orhan, Murat Sarısaç ile yerel İnsan Hakları Derneği (İHD) temsilcileri ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu üyesi avukatlar yer aldı. Heyet 5 ve 6 Ağustos 2018 tarihlerinde iki defa olay yerine giderek incelemelerde bulundu.

Saldırının yaşandığı yerde olaya ilk müdahale eden ve yaralı bebeği hastaneye kaldıran köylülerle konuşan heyete, yurttaşlar isimlerini vermeyerek şu bilgileri verdi:

TANIKLAR: BİR OLAY OLMUŞ, BİR GÜNAH KEÇİSİ ARIYORLAR

Köylülerin, olayı protesto etmek ve bu olaydan ötürü kendilerinin hedef gösterilmesine karşı yürüyüş yapmak istediklerini belirttiği fakat buna izin verilmediği aktarıldı.

 

Tanıklar, heyete şunları söyledi:

1. İsmini vermek istemeyen birinci tanık: Olayın gerçekleştiği yol askeri üs bölgesine giden yoldur. O yoldan geçiş için özel izne gerek var. Olayın gerçekleştiği yer köyümüzün merasına yakın bir yerdir. Koyunlarımızı o civarda otlatırken bile karakoldan özel izin alarak gittiğimiz bir yerdir. Gerçekleşen patlamada hayatını kaybeden kadın kardeşimiz daha önce de köyümüze gelmiş ve bir düğünümüze katılmıştı. Yine aynı gün üs bölgesine gidecekken yanlışlıkla Küçükdere (ORİŞE) mıntıkasına gitmişti. Orada ot toplayan köylüler nereye gittiğini sorduğunda, kadın eşini aradığını söylemiş, bunun üzerine köylüler eşinin nerede olduğunu sorunca, üs bölgesinde olduğunu, karakola gitmek istediğini söylemiş, köylüler de yanlış yolda olduğunu söyleyip ona yardımcı olmuşlar, hatta arabasını döndüremediği için o sırada orada bulunan bir traktör şoförü ona yardımcı olmuş ve aracı çevirmiştir. Ondan sonra araç uzaklaşmıştır. Böylesine bir yerde bir kadının yalnız,  güvenliksiz ve acemi bir şoför olarak gitmesi doğru değil. Ben burada sormak istiyorum;  bir kadın, yanında bebeğiyle nasıl tek başına bu ıssız ve güvenliksiz yerde seyahat eder. Bu olaydan dolayı çok üzüldük. Tek bir patlama sesi duyduk. Ondan 2-3 saat önce üs bölgesine eşya taşıyan üç araç o yoldan geçmiş. Patlamadan sonra köyümüze baskın yapıldı. Köyden on dört kişi gözaltına alındı, bunlardan on iki kişi serbest bırakıldı, iki kişi tutuklandı. Tutuklananlardan birisi o çevrede koyun otlatan çoban, diğeri de sabah karakoldan koyunların yanına araçla gitmek için izin alan bir köylümüzdür.

Biz köylüler olarak bu olayın köyümüzle bir ilgisi olmadığını göstermek için köyde yürüyüş yapmayı düşündük, ancak yürüyüşün yasak olduğunu söylediklerinde vazgeçtik. Olay yerine köy korucuları, muhtar ve bir sürü köylü gitmişti. Onlar gelip ne görmüşlerse her şeyi dürüstçe anlatsınlar.

2. İsmini vermek istemeyen ikinci tanık: Patlayıcılar genelde en az yarım metre derinlik oluştururlar, araç 40-50 metre savrulur. Bunda neden böyle bir şey yok? Vefat edenin aracında neden iki tane boş mutfak tüpü var? Bu araç izinsiz, güvenliksiz nasıl üs bölgesine gider? Bir olay olmuş, bir günah keçisi arıyorlar. Bunu da köyümüzün üstüne yıkmaya çalışıyorlar. Araç sabahın erken saatlerinden saat 16.00’ya kadar güneşin altında karakola yakın bir yerde beklemiş. LPG’li bir araç bu kadar süre sıcaktan ısınmış da olabilir. Köyümüzün bu olayla bir ilgisi yoktur, mağduruz.

ASKERDEN KÖYLÜLERE: BU KÖYÜ İÇİNDEKİLERLE BİRLİKTE ATEŞE VERİRİM

Raporda, köylülerin yaşanan olaydan sonra korku içinde oldukları belirtilerek, bir askeri yetkilinin köye gelerek “Bu köyü içindekilerle birlikte ateşe veririm” şeklinde kendilerini tehdit ettiği aktarıldı.

Rapor şöyle devam etti:

3. İsmini vermek istemeyen üçüncü tanık: Olay yerine gittim. Araç yolun üzerinde sadece arkasının büyük bir kısmı tahrip olmuş bir şekilde, çöküntünün olduğu yerden 10-15 metre kadar uzakta duruyordu. Patlamanın olduğu yol patika bir yoldur, zemini sert değildir. Çoğu zaman araçlar patinaj yaparak geçer, buna rağmen yarım metreye yakın derinlikte, genişliğinin biraz daha fazla olduğu bir çöküntü vardı. Vefat eden kadın aracın dışında yüz üstü yatıyordu. Gördüğüm kadarıyla kadında herhangi bir kanama ve yara yoktu. Askeriye olaydan bir-bir buçuk saat sonra geldi. Ambulans önceden geldi. Ben bebeği görmedim, sadece köylüler tarafından hastaneye götürüldüğünü duydum. Aracın hemen yanında biri yatay, diğeri dik şekilde olmak üzere iki mutfak tüpü duruyordu. Sonradan öğrendim ki, bu tüpler boş olup, karakoldan değiştirilmek üzere bu aracın bagajına konulmuş. Bu araç malzeme taşıyan bir araç değil, neden boş tüpleri aracın bagajına koymuşlar. Bu olaydan sonra korku içinde yaşıyoruz. Bir askeri yetkili köyümüze gelerek “Bir olay daha yaşanırsa anam avradım olsun tüm köyü içindekilerle beraber ateşe veririm” dedi. Korkuyoruz, Meclis olur, Valilik olur, bu olayın araştırılıp gerçek suçlularının yakalanmasını istiyoruz. Bizim köyün bu olayla bir ilgisi yok, olamaz da.

‘BEBEK YAŞIYORDU, HERHANGİ BİR YERE BERE YOKTU’

Patlama sonrası olay yerine gelen ve bebeğe ilk müdahale eden köylü ise bebeği bulduğunda yaşadığını ve herhangi bir yarasının olmadığını belirterek o anları şöyle anlattı:

4. İsmini vermek istemeyen dördüncü tanık: Ben patlama sesini duyar duymaz sesin geldiği yöne doğru aracımla yöneldim. Oraya vardığımda bir kadını araç dışında cansız bir şekilde yatarken gördüm. Araca yöneldiğimde, içinde araç koltuğunda kemeri bağlı bir bebek gördüm, bebek yaşıyordu. Bebeği hemen aracıma alıp hastaneye götürdüm. Bebekte herhangi bir yara-bere görmedim. Yerde yatan kadında da aynı şekilde yara-kan ve benzeri bir şey görmedim.

5. İsmini vermek istemeyen beşinci tanık: Biz sadece tüm basın; özellikle ulusal kanallar gelirse kameralar karşısında konuşmak, mağduriyetimizi ve üzüntümüzü anlatmak istiyoruz.

HDP ve beraberindeki heyet tanık beyanlarının ardından raporda şunları aktardı:

-06/08/2018 tarihinde tekrar kapsamlı bir heyet oluşturup köye ve olay yerine gidildi. Heyetimizde üç milletvekili, İHD temsilcileri ve ÖHP avukatları bulunmaktaydı. Bir önceki gün görgü tanıklarıyla görüştüğümüz evin bahçesine vardığımızda, bir önceki güne göre ürkek bir şekilde karşılandık. Köyden iki-üç kişi yanımıza geldi.

-Köylüler olayın kimin tarafından yapılırsa yapılsın, yapanların mutlaka açığa çıkarılarak yakalanmalarını ve adalet önünde hesap vermelerini, ihmal varsa bu ihmalin araştırılıp ortaya çıkarılmasını istediklerini söylediler.

-Görüştüğümüz kişiler isimlerini vermediler. Bunun dışında herhangi bir köy sakini bizimle görüşmeyip çeşitli bahanelerle bizden uzaklaştı. Bunun sebebinin de bir önceki heyetimizle olan görüşmeden sonra köyden yedi kişinin daha gözaltına alınması olduğunu öğrendik.

-Daha sonra heyetimiz olayın gerçekleştiği yere köy korucularının nezaretinde dört araçla gitti. Patlamanın gerçekleştiği yere vardığımızda; yolun asfalt olmadığını, toprak yol olduğunu, virajlı ve sarp olduğunu, olaydan sonra yolun düzeltilmiş olduğunu, patlayan aracın orda olmadığını, ancak çevreye savrulmuş araç parçalarının yolun kenarında, yolun aşağı ve yukarı kısımlarında halen mevcut olduğunu gördük. Olay yerinde fotoğraflar çekip heyet olarak olay yerinden ayrıldık.”

SONUÇ BÖLÜMÜ: KOMİSYON ÖNERİSİ
Raporun sonuç kısmında olayın araştırılması için bir Meclis’te bir komisyon önerisi kurulması önerisine dile getirilirken, şu bilgilere yer verildi:

“-Soruşturma gizli yapıldığı için olaya ilişkin tutanak ve kayıtlara heyetimiz tarafından ulaşılamamıştır. Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığımız randevu talebi reddedilmiş, ilçe kaymakamı ilçede olmadığından görüşülememiştir. Araçtaki patlamaya neyin sebep olduğuna ilişkin net bir bilgi ve belgeye ulaşılamamıştır. Heyetimiz, olay yerinde delillerin halen mevcut olduğunu, tüm alana yayılmış olduğunu gözlemlemiştir.

-Heyetimiz soruşturmanın özenli, dikkatli ve etkili bir biçimde yapılmadığı endişesini taşımaktadır.

-Köy sakinlerinin bu olaydan ötürü tedirgin ve korku içinde olduğu, bu patlamayla ilişkilendirilerek mağdur edilme korkusu yaşadıkları gözlemlenmiştir.

-Tüm soru işaretlerinin giderilmesi ve maddi gerçeğin tüm çıplaklığıyla ortaya çıkması için TBMM’de bu olaya ilişkin deliller karartılmadan veya kaybolmadan bir komisyon kurulmalıdır.”