HDP'den TİP'e ziyaret:  Siyasi durum ve olası seçimler görüşüldü

HDP'den TİP'e ziyaret: Siyasi durum ve olası seçimler görüşüldü

HDP heyeti, çözüm önerilerini içeren deklarasyona dair görüşmeler kapsamında Türkiye İşçi Partisi'ni ziyaret etti. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan görüşmede olası seçimler ve ilkesel tutumlar ele alınırken, temasların devam edeceği öğrenildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti, ülke sorunlarına dair çözüm önerilerini içeren deklarasyon kapsamında Türkiye İşçi Partisi'ni (TİP) ziyaret etti. Görüşmede olası seçimler ve ilkesel tutumlar ele alındı. 

TİP Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen görüşmede Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan ve Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan'dan oluşan HDP heyetini; TİP MYK üyeleri İlke Bereketli, Doğan Ergün, Oya Sönmez ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil karşıladı. 

'SADECE SEÇİMLERDE DEĞİL, MÜCADELE BİRLİĞİNDE BİR ARAYA GELECEĞİZ'

Ziyarette konuşan Tuncer Bakırhan, açıkladıkları deklarasyonun 3 aylık bir çalışma ve halkın talepleri üzerine hazırlandığını belirtti. Deklarasyonun ülke sorunlarına dair düşüncelerini içerdiğini söyleyen Bakırhan, "Parlamenter sistemde en geniş demokrasi ittifakıyla, sadece seçimlerde değil, aynı zamanda mücadele birliğinde bir araya geleceğimizi net bir şekilde ifade ettik" dedi.

'SARAY REJİMİ SONRASI SONRASI KURULUŞ EVRESİNDE SOSYALİSTLERİN SÖZÜ MUTLAKA YER ALMALI'

Doğan Ergün ise Türkiye gündemine ilişkin HDP’nin perspektifini önemsediklerini ifade etti. Kendilerinin de 4 maddeyle temel ilkelerini deklare ettiklerini aktaran Ergün, "Maddelerimiz genel itibarıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin denilen ucube sistemin ve Saray Rejimi'nin bir an önce ortadan kalkması gerektiğine dair. Başka bir yanı ise, bu rejimin özellikle halka dönük işlediği suçlarla hesaplaşma olması gerektiğini dile getirdik. Saray Rejimi'nden kurtuluşun ardından önümüze gelecek kuruluş evresinde solun, sosyalistlerin sözünün mutlaka yer alması gerektiğini belirttik" ifadelerini kullandı.

Olumlu bir havada gerçekleştiği belirtilen görüşmede heyetler seçimler konusundaki ilkesel tutumlarını aktarırken, ziyaretin ardından temasların daha geniş bir düzlemde devam edeceği öğrenildi.

HDP heyeti daha sonra TÖP, TKP ve Kaldıraç'ı  ziyaret etti ve görüşmeler basına kapalı gerçekleştirildi.