HDP'den, Süleyman Soylu'ya yanıt: 'Kayyum politikasının nedeni Kürt düşmanlığı'

İçişleri Bakanı Soylu'nun Saray Belediyesi'yle ilgili sözlerine yanıt veren Oluç, "Kürt halkının iradesinin açıkça gasp edilmesinin hiçbir hukuka, hiçbir uluslararası demokratik sözleşmelere, Anayasa ve yasalarına sığdırılamayacağını, bunun çok açık Kürt düşmanlığından kaynaklı olduğunu söyledik, söyleyeceğiz” dedi.27-11-2019 14:59

Süleyman Soylu’nun HDP’li Saray Belediyesi ile ilgili iddia iddialarına cevap veren HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Esas hedef halkın iradesinin gasp edilmesi, sandık iradesinin yok sayılması ve bu sayede bir atanmışlar rejimi kurabilmek için bu adım atılmaktadır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Van Saray Belediyesi Eşbaşkanı Caziye Duman ile birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Oluç, İçişeri Bakanı Süleyman Soylu'nun Plan ve Büçte Komisyonu’nda Saray Belediyesi ile ilgili “Cemil Bayık talimat verdi, 'acilen paraları faturalarla birlikte aktarın' dedi. 288 bin lira, 314 bin lira. Fatura var iş yok. Mülkiye müfettişleri tespit etti mal ve hizmet alıyormuş gibi yapıp başka yerlere göndermişler” şeklindeki suçlamalarına ilişkin konuştu.

‘SOYLU YALAN SÖYLÜYOR’

Soylu’nun açıklamalarının tamamının düzmece ve yalan olduğunu belirten Oluç, Saray Belediyesi ile ilgili kesilen faturaları gösterdi.

Oluç, şöyle konuştu:

“Bugün görevden alınmış olan Van Saray Belediyesi Eşbaşkanımız Sayın Caziye Duman bizimle beraber. Kendi dönemindeki bütün faturaları getirdi. Süleyman Soylu’nun bu konuda söylediklerinin kesinlikle gerçekleri yansıtmadığını ifade edeceğim. Birçok fatura var, bazılarını göstereceğiz ama bütün faturaları paylaşabiliriz dilenirse. Bu faturaların hepsi Saray Belediye Başkanlığına kesilen faturalardır. Hangi hizmetler karşılığında olduğu da çok açıktır. Sadece bunlar değil elimde birçok başka fatura daha vardır. Biliyorsunuz Belediye Eşbaşkanımız Caziye Duman 31 Mart’tan görevden alınma süresine kadar 5 ay boyunca görev yapmıştır.”

‘KAYYUM 2 MİLYON 700 BİN TL BORÇ BIRAKTI’

Van Saray Belediyesi'ne önceki dönem atanan kayyumdan kalan borcun 2 milyon 700 bin TL olduğunu belirten Oluç, “Bu borç aylık olarak belediye tarafından ayda 80 bin lira İller Bankası'na bu borç ödemesi yapılmaktadır. Van Saray'daki belediyede personel giderleri de kayıtlarda vardır. Aylık 190 bin liralık personel gideri vardır. Van Saray’ın ortalama aylık geliri 500 bin TL civarındadır ve bütün gelir ve gider faturalar makbuzların hepsi elimizde vardır bu 5 ay boyunca yapılmış olanlara ilişkin” dedi. 

‘HARCAMALAR HALKA AÇIK’

Oluç, belediyede gelir ve giderlerin belediye meclisine ve halka bilgi olarak sunulduğunu belirterek, bu bilgilerin belediyenin web sitesinde olduğunu da ekledi.

Oluç, şu ifadeleri kullandı:

“Dolayısıyla her ayki harcamalar gelir ve gider açısından kayıt altına alınmıştır. Park mesire alanı güneş enerjili direkler, kadın yeşil alanı için planlanan kamelyalar, taziye evi giderleri olmuştur. Ayrıca 300 haneye ev yapımıyla ilgili olarak yapım malzemesi alınmıştır. Yapı malzemesi alınmıştır bu 300 hane de dilekçe ile başvurmuştur. Ne tür yapı malzemesine ihtiyaçları olduğunu belirtmişlerdir. Bunların hepsini toparlayacak olursak şunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz ki Van Saray Belediyesindeki görevden uzaklaştırma kararı kesinlikle 5 ay boyunca yapılmış olan çalışmalarla ilgili değildir. Herhangi bir usulsüzlük, yolsuzluk söz konusu değildir. Bu konuda açılmış herhangi bir dava söz konusu değildir.”

‘KAYYIMLARA DAİR ÇOK SAYIDA FATURA ELİMİZDE VAR’

Soylu’nun açıklamalarının asılsız olduğunu belirten Oluç, faturaların orjinalinin de ellerinde olduğunu belirtti. Oluç, “288 bin lira 314 bin lira gibi rakamlar telaffuz etmiştir kesinlikle bu rakamlar yoktur. Zaten belli miktarın üzerindeki faturalar için de bir ihale sistemi vardır ki belediye kanununda belirlenmiştir. Sözünü ettiği harcamaların olabilmesi için de gizli ihale sisteminin işlemiş olması gerekir bu da söz konusu değil. Süleyman Soylu Van Saray Belediyesi ile ilgili tamamen asılsız rakamlar vermiştir. Bu durum sadece Saray Belediyesi için geçerli değildir. Diğer belediyeler için de bu tür asılsız iddiaların olduğunu her seferinde vurguluyoruz. Ama buna karşılık özellikle 2016’dan sonra atanmış olan kayyımlar dönemine dair elimizde çok sayıda fatura vardır ve bu faturaları her seferinde gündeme getirdik” diye konuştu.

‘KAYYIM POLİTİKALARI SİYASİDİR’

Kayyum politikalarının siyasi olduğunu belirten Oluç, “Hiçbir yolsuzlukla ya da usulsüz harcamayla alakası yoktur. Soruşturmalar tamamen uyduruk gerekçelere dayandırılmaktadır. Esas hedef halkın iradesinin gasp edilmesi, sandık iradesinin yok sayılması ve bu sayede bir atamışlar rejimi kurabilmek için bu adım atılmaktadır. Kürt halkının iradesinin açıkça gasp edilmesinin hiçbir hukuka, hiçbir uluslararası demokratik sözleşmelere, Anayasa ve yasalarına sığdırılamayacağını, bunun çok açık Kürt düşmanlığından kaynaklı olduğunu söyledik, söyleyeceğiz” ifadelerini kullandı. (MA)