HDP'den Meclis'te ortak heyet oluşturma çağrısı

HDP Diyarbakır İl Örgütü, çocukları kaybolan ve HDP önünde oturma eyleminde olan aileler ile ilgili Meclis'e çağrı yaptı. Yapılan çağrıda, "Gelin, herkes elini taşın altına koysun; parlamentoda ortak bir heyet oluşturalım" ifadelerine yer verildi.08-09-2019 17:09

HDP, Diyarbakır il binasının önünde eylem yapan ailelerle ilgili basın toplantısı düzenledi. HDP İl Eşbaşkanları Hülya Alökmen, Zeyat Ceylan ve milletvekilleri Saliha Aydeniz ile Musa Farisoğulları’nın katıldı. Yapılan açıklamada, HDP’nin eylem yapan ailelerin taleplerini yıllardır dile getirdiği belirtildi.

HDP il binasında okunan açıklamayı HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları yaptı. Farisoğulları, iktidarın savaşın ve çatışmanın derinleştiği bu dönemde çocuklarını kaybeden ve çocuklarını arayan ailelerin acıları üzerinden özel savaş yöntemlerini devreye soktuğunu belirtti.

'ÇOCUKLARINI ARAYAN AİLELER ÜZERİNDEN SAVAŞ TAKTİKLERİ DEVREYE SOKULDU'

Uzattıkları barış elinin iktidar bloku tarafından geri çevrildiğine dikkat çeken Farisoğulları, “40 yılı aşkındır bu coğrafyada yaşanan savaş ve çatışmalarda on binlerce insan yaşamını yitirmiştir. On binlerce insan evlerinden edilmiş, on binlercesi faili meçhullere kurban gitmiştir. Bugün barış annelerimizin, Cumartesi annelerinin ve bu savaşta yaşamını yitirenlerin aileleri yıllardır ‘barış olsun, ölümler ve kayıplar olmasın’ mücadelesi vermiştir. Fakat buna rağmen bu ülkeyi yöneten iktidarlar ve devlet bu çağrılara kulak vermemiştir. Tam tersine savaş ve çatışma zeminini daha da derinleştirerek devam etmiştir. Savaşın ve çatışmanın derinleştiği bu dönemde çocuklarını kaybeden ve çocuklarını arayan ailelerimizin acıları üzerinden, özel savaş yöntemleri devreye sokulmuştur. Bu bağlamda partimizin önünde oturan ailelerimize, ziyaret ve destek verme adı altında kimi paramiliter unsurların da devreye sokulduğunu bilmekteyiz. Bununla beraber partimizi kriminalize etmeye ve kazanımlarımızı gasp etmeye dönük sergilenen tutum ve davranışları, parti olarak, bu gelişmelerin bilincinde olduğumuzu belirtiyoruz” şeklinde konuştu.

MECLİS'TE GRUBU BULNAN PARTİLERE ÇAĞRI

Farisoğulları, demokrasi güçleri, demokratik barış ve çözümden yana olan tüm kesimleri gelişmelerle ilgili olarak duyarlı olmaya davet etti. Meclis’te grubu bulunan partilere de çağrıda bulunan Farisoğulları, şunları söyledi:

“Sorumluluk gereği, parlamentoda grubu bulunan bütün partilere açık çağrımızdır; gelin, herkes elini taşın altına koysun; parlamento çatısı altında ortak bir heyet oluşturalım ve bu sorunlara köklü bir çözüm için hemen girişimlerde bulunalım. Savaş ve çatışmayı sonlandıracak, kayıp ve çatışma alanında bulunan bütün gençlerimizi ortak bir yaşama kavuşturalım. Parti olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluklarımızı yerine getireceğimizi belirtmek istiyoruz.”