HDP'den cezaevlerinde koronavirüse önlem için kanun teklifi

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkiye'de koronavirüs vaka sayısının artmaya başlamasının ardından cezaevlerinde koronavirüse karşı önlemler alınması için kanun teklifi verdi.17-03-2020 10:34

Türkiye'de koronavirüs görülen vaka sayısı artıyor. Yurtta koronavirüse karşı çeşitli önlemler alınırken HDP Grup Başkanvekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş da cezaevlerinde virüse karşı tedbirler alınması için Meclis’e kanun teklifi verdi.

Beştaş, koronavirüs salgınının cezaevlerindeki mevcut riskleri artırdığına dikkat çekerek, salgının cezaevlerine sirayet etmesi halinde toplu ölümler yaşanabileceği uyarısında bulundu ve cezaevinde bulunan hasta, 65 yaş üstü ve hamile tutuklular ile çocuklar başta olmak üzere tüm tutuklu ve hükümlüler için tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

'MAHPUSLAR RİSK ALTINDA BIRAKILMAMALI'

Türkiye cezaevlerinde 400’ün üzerinde ağır hasta olmak üzere 1400 civarında hasta tutuklu olduğunu hatırlatan Beştaş, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından ilan edilen pandemi kapsamında cezaevinde bulunan hasta mahpusların risk altında bırakılmamaları önemli bir gündem haline gelmiştir” dedi.

KANUN TEKLİFİNİN İÇERİĞİ

Beştaş’ın sunduğu kanun teklifi, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Kanun teklifine göre “Ülke çapında salgın hastalıkların baş göstermesi halinde cezaevinde bulunan hasta tutukluların derhal tahliyeleri sağlanır” fıkrası yer alıyor.

Kanun teklifi ile Ceza Muhakemesi Kanunu’na “Ülke çapında meydana gelen tehlikeli salgın hastalık veya hastalıklar kapsamında cezaevinde bulunan tüm tutukluların derhal salıverilmesine ve haklarında adli kontrol hükümleri ile seçenek yaptırımların uygulanmasına karar verilir” fıkrası da ekleniyor. Teklife göre, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, insanlığa karşı suçlar, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, kasten insan öldürme suçu ve aynı suçtan birden fazla kere cezaevinde bulunanlar hakkında en ağır adli kontrol hükümleri uygulanacak.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 16 maddesine ise “Ülke çapında meydana gelen tehlikeli salgın hastalık veya hastalıklar kapsamında; en büyük risk grubunu oluşturan hasta hükümlüler, 65 yaş üstü hükümlüler, hamile hükümlüler ile çocuğu ile birlikte cezaevinde kalmakta olan hükümlülerin derhal salıverilmesine ve haklarında denetimli serbestlik hükümleri ile seçenek yaptırımların uygulanmasına karar verilir” fıkrası ekleniyor. Bu kapsam dışında kalan hükümlülerin cezalarının infazının 3 ay ertelenmesi, salgının devam etmesi halinde 3 ay daha uzatılması öngörülüyor.