HDP’de ‘düşürme’ önlemi

HDP’de, grup başkanvekillikleri için vekilliği düşürülme ihtimali olan isimler yerine Toğrul’un adı öne çıktı.20-02-2018 08:02

HDP’de, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla vekilliği düşme ihtimali olan Ahmet Yıldırım’ın yerine Grup Başkanvekili olarak Mahmut Toğrul’un ismi öne çıkarken, Pervin Buldan’ın kongrede Eş Genel Başkan olmasının ardından TBMM Başkanvekilliği için de Sırrı Süreyya Önder, Mithat Sancar, Filiz Kerestecioğlu ve Osman Baydemir’in isimleri dile getiriliyor.

İleri Hatırlatıyor

HDP’nin 11 Şubat’ta gerçekleşen kongresinin ardından Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeliklerinde değişiklikler yapıldı. Meclis grubunda da zorunlu bir değişim gündeme geldi. ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ suçlamasıyla cezası kesinleşen Yıldırım’ın vekilliğinin düşürülmesine yönelik Başbakanlık tezkeresi TBMM’ye gönderilmişti. Yıldırım’ın yanı sıra hakkında kesinleşen cezası bulunan HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın da vekilliğinin düşürülmesine yönelik Başbakanlık tezkeresinin Meclis gündeminde olduğu belirtiliyor. Yıldırım ve Ayhan’ın ardından başka HDP’li milletvekilleri hakkında da benzer süreçlerin işletilebileceği değerlendiriliyor.

‘DÜŞÜRME ÖNLEMİ’

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli başkanlığında dün TBMM’de tüm HDP milletvekillerinin katılımıyla kapalı grup toplantısı yapıldı. Toplantıda kongrenin ardından oluşan yeni yönetimle birlikte partinin TBMM’de izleyeceği politika ele alınırken, milletvekilleri yeni döneme ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre toplantıda Yıldırım yerine, HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul’un ismi üzerinde görüş birliği sağlandı.