HDP: Şiddet dolu ellerinizi belediyelerimizden çekin, Kürt düşmanlığına son verin

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, kayyum operasyonlarına tepki göstererek, ''Şiddet dolu ellerinizi belediyelerimizden çekin, Kürt düşmanlığına son verin'' dedi.18-10-2019 13:16

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Günay Kubilay gündemdeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. HDP'ye yönelik son kayyum operasyonlarının siyasi olduğunu vurgulayan Kubilay, ''O şiddet dolu ellerinizi belediyelerimizden çekin, Kürt düşmanlığına son verin. Görevden uzaklaştıran eş başkanları görevlerine iade edin, belediyeleri gerçek sahiplerine teslim edin ve kayyum zihniyetine son verin'' çağrısında bulundu. 

Kubilay; Hakkâri, Yüksekova ve Nusaybin Belediyeleri'ne 'iktidar tarafından işlenen hukuksuzlukları kamuoyuna açıkladıkları için' kayyum atandığını söyledi.

Kubilay'ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şu şekilde:

 

''Kürt sorunu ancak ve ancak Kürtlerle çözülebilir. Çözümün anahtarı Ankara'da, Diyarbakır'da, İmralı'dadır. AKP'nin muhasebe yapma zamanıdır. Bu sorun bir güvenlik sorunu değil, barış, demokrasi sorunudur. Sorumun çözümü Meclis, muhatabı herkestir. Erdoğan Washington ve Moskova arasında mekik dokumak yerine İmralı'nın sesine kulak vermelidir."

'SURİYE SORUNU SURİYE HALKLARIYLA ÇÖZÜLEBİLİR'

"Suriye'nin sorunları Suriye halklarıyla çözülebilir. Türkiye saldırgan militarist bu dış politikaya son vermelidir. Suriye topraklarından çıkmalı kendi sınırlarına çekilmelidir."

'TÜRKİYE HALKLARI DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜM İSTİYOR'

"Türkiye halkları siyasi, iktisadi ve sosyal krizlerin derinleşmesini değil sorunların diyalog yoluyla çözülmesini istiyor. 31 Mart ve 23 Haziran seçimleri bu tespiti doğrulayan en rasyonel göstergedir. Yanlış siyasi hesap Rojava'dan dönmüştür. 

'ATEŞKES, BARIŞ MÜCADELESİNDEKİ BİR KAZANIMDIR'

"İlan edilen ateşkes dünya halklarına barış mücadelesindeki ısrarın bir kazanımıdır."

"Savaşta sadece insanlar değil hakikat de öldürülür. Hakikati öldürmek için durmaksızın savaş çığırtkanlığı yapanlar insanları yaşatmak için kıllarını dahi kıpırdatmıyorlar. Herkesi bir kez daha düşünmeye davet ediyoruz. Neden bu kadar savaş çığırtkanlığı yapılıyor? Savaşla hangi hakikatler öldürülmek isteniyor?"

'KAYYUM OPERASYONU SİYASİDİR'

"Kriz masası da basılarak 3 kişi darp edilmiş ve gözaltına alınmıştır. Ardından tüm eş başkanların dosyasına gizlilik kararı getirilmiş ve avukat sınırı getirilmiştir. Ardından 4 günlük daha ek gözaltı kararı alınmıştı. Aramalarda kapılar kırılmış çeşitli dosyalara el konulmuştu. Gizli tanık ifadesi ile silahlı örgüt üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmışlardır. Cihan Karavan, İrfan Sarı, Remziye Yaşar yine gizli tanık ifadesi ve sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle gözaltına alınmıştır. Bir kez daha bir belediyemize kayyum atanması şaşırtıcı değil. Bu kayyumcu zihniyeti sert bir dille kınıyoruz. Artık kimse bunların yalanlarına inanmıyor. Bu iktidar çoğunluk desteğini yitirmiş gayri,meşru bir iktidardır. Bu operasyonların tamamı siyasidir ve hukuksal dayanaktan yoksundur. Bunlar önce minareyi çalıyor sonra kılıfı uyduruyorlar. Bu operasyonlar hukuksuzdur, keyfidir. Arkadaşlarımız herhangi bir suç işledikleri için değil iktidar tarafından işlenen hukuksuzlukları kamuoyuna açıkladıkları için haklarında operasyon yapılıyor. HDP'li belediyelere yönelik kayyum uygulamaları AKP-MHP iktidarının sadece Kürt düşmanlığını değil belediyelerin nasıl bir yolsuzluk çukuruna sürüklendiğini göstermekle kalmadı, büyün insani değerlerin aşındığını gün yüzüne çıkardı."

'KÜRT DÜŞMANLIĞINA SON VERİN'

"O şiddet dolu ellerinizi belediyelerimizden çekiniz, Kürt düşmanlığına son veriniz. Görevden uzaklaştıran eş başkanları görevlerine iade edin, belediyeleri gerçek sahiplerine teslime edin ve kayyum zihniyetine son verin."