HDP: Selçuk Mızraklı ile ilgili verilen kararı tanımıyoruz!

HDP'nin açıklamasında, "Halkımızın iradesine vurulan kelepçeleri bugüne kadar tanımadık, bundan sonra da tanımayacağız" ifadeleri kullanıldı.09-03-2020 19:27

İleri Haber

HDP’den, Selçuk Mızraklı’ya verilen hapis cezasına ilişkin yapılan açıklamada, “Halkımızın iradesine vurulan kelepçeleri bugüne kadar tanımadık, bundan sonra da tanımayacağız” denildi.

Kayyum darbesiyle görevden alınan ve ardından tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Halkların Demokratik Partili (HDP) Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’ya “terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla 9 yıl 4 ay 15 gün ceza verildi. Konuya ilişkin HDP’den yapılan açıklamada, kararın tanınmadığı vurgulandı.

'KARARI TANIMIYORUZ'

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“19 Ağustos 2019’da halk iradesine yapılan kayyım darbesiyle görevinden uzaklaştırılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanımız Dr. Adnan Selçuk Mızraklı, 22 Ekim 2019 tarihinde tutuklanmıştı.

Düzmece iddianameler ve asılsız iftiracı/itirafçı beyanlarıyla 140 gündür Kayseri Cezaevinde rehin tutulan Selçuk Mızraklı’ya, bugün yapılan duruşmada iktidara biat etmiş yargının aldığı kararla 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildi. 

Selçuk Mızraklı, Diyarbakır’ın seçilmiş, hakikatli iradesi ve yüz akıdır. Selçuk Mızraklı şahsında yargılanan ve cezalandırılan, bizatihi Kürt halkının seçme ve seçilme hakkıdır.

Halkımızın iradesine vurulan kelepçeleri bugüne kadar tanımadık, bundan sonra da tanımayacağız.

İnsanlık tarihi zorbalıkların, gaddarlıkların ama aynı zamanda onurlu mücadelelerin ve kazanımların da tarihidir. Partimiz ve halkımız zulme ve baskılara karşı güçlü bir demokrasi mücadelesini yükseltme azminden vazgeçmeyecektir.”