HDP salgına karşı başlattığı 'Kardeş Aile Kampanyası'nı sonlandırdı

Kardeş Aile Kampanyası'nda 75 bin 274 ihtiyaç sahibi aileye ulaşıldı, 13 bin 180 aile doğrudan ihtiyaç sahibi ailelerle ilişkilendirildi.28-06-2020 17:32

Halkların Demokratik Partisi (HDP), yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle başlattığı Kardeş Aile Kampanyası'nı sonlandırdığını ve kampanya kapsamında 75 bin 274 ihtiyaç sahibi aileye yardımda bulunulduğunu duyurdu. 

HDP, mart ayında başlattığı Kardeş Aile Kampanyası’na ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Kardeş Aile Kampanyamız başarıyla tamamlandı" diyerek, destek veren tüm kesimlere teşekkür ettiğini, kampanyayı sona erdirdiklerini belirtti.

Koronavirüsün yayılmasıyla milyonların salgına yakalandığının ve yüz binlerce insanın yaşamını yitirdiğinin belirtildiği açıklamada, "Hastalık halen yayılmaya ve can almaya devam etmektedir. Birçok ülkede, salgının yayılmasını durdurmak ve halk sağlığı sistemleri üzerindeki artan baskılarla başa çıkmak için katı önlemler alındı. Koronavirüs nedeniyle uygulanan kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasakları geride bıraktığımız 3 aylık döneme damgasını vurdu. Türkiye’de kamu kaynak ve imkânlarını kullanma yetkisini elinde bulunduran iktidar, salgına karşı halk sağlığını öncelemek yerine sermaye sağlığını önceleyerek yoksul-emekçi halklarımızı görmezden duymazdan geldi. İktidar, sosyal devlet ilkesinin asgari gereklerini dahi tanımayan bir tarzla halk sağlığını ve halkın geçim kaynaklarını tehlikeye atmayı sürdürdü, sürdürüyor” denildi.

'13 BİN 180 AİLE, DESTEKÇİ OLMAK İSTEYEN AİLELERLE İLİŞKİLENDİRİLDİ'

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sosyal devlet ilkesinden bihaber iktidar anlayışına karşı, parti olarak, salgının yarattığı acil duruma karşı halk sağlığının savunulması noktasında ilgili tüm sivil-toplumsal dinamiklerle ortak çalışmalar yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda, parti olarak, emekçi halklarımızı her koşulda savunmak, insanlarımız ve ailelerimiz arasında dayanışma ve paylaşma ağları örmek için, ‘iddiası ve inancı olanlar imkânlarını yaratırlar’ sloganıyla Kardeş Aile Kampanyamızı başlattık. Kampanyamız kapsamında 57 ilde koordinasyonlar oluşturduk. Gerek il ve ilçe örgütlerimizin tespitleri gerekse kendilerinin talepte bulunması suretiyle toplam 75 bin 274 ihtiyaç sahibi ailemizi belirledik. Kampanyamız kapsamında destekçi kardeş aile olmak isteyen 13 bin 180 aileyi doğrudan ihtiyaç sahibi ailelerimizle ilişkilendirdik. 62 bin 94 ihtiyaç sahibi ailemize, kampanyamıza destek sunan yurt içinden ve yurt dışından insanlarımızın katkılarıyla hazırlanan temel ihtiyaç malzemelerini içeren kolilerin 3 ay boyunca ulaştırılmasına destek olduk."