HDP İstanbul kararını açıkladı: 'AKP ile pazarlık yok, demokrasi ittifakında kararlıyız'

YSK’nin İstanbul kararından kısa süre önce avukatların İmralı’ya gönderilmesini değerlendiren HDP, “AKP ile pazarlık yok, demokrasi ittifakında kararlıyız” mesajı verdi. Parti yönetimi, 23 Haziran'a kadar, ‘İstanbul İttifakı’na oy isteyeceğini belirtti.09-05-2019 10:29

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul seçimleriyle ilgili kararını açıklayarak "AKP ile pazarlık yok, demokrasi ittifakında kararlıyız” mesajı verdi.

Öcalan ile avukatlarının görüşüne, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi kararından kısa süre önce izin verilmesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Türkiye ittifakı’ söylemine de dikkat çekilerek, “HDP ile AKP arasında bir anlaşma mı yapılacak?” sorusunu akıllara getirdi.

İMAMOĞLU İÇİN OY İSTENECEK

YSK’nin kararının ardından olağanüstü gündemle toplanan MYK de İstanbul seçimlerine yönelik tutum kesinleşti.

Toplantıda, HDP seçmeninin, “Belediyelerimize kayyum atandığında ve yüzde 20 oy alan ikinci adaylara KHK bahanesi ile mazbata verildiğinde” muhalefet partilerden gerekli desteği alamadığı eleştirileri hatırlatıldı.

Ancak yapılan tartışmaların ardından ‘İstanbul İttifakı’ adı altında bir ittifak söylemi geliştirilerek seçmenlerden Ekrem İmamoğlu için oy istenmesine karar verildi. Bu süreçte İstanbul milletvekilleri ile bazı genel başkan yardımcılarının da İstanbul’da kalarak seçim çalışmalarını koordine etmesi kararlaştırıldı.