HDP il binasına silahlı saldırı!

HDP İstanbul İl binası önünde bir kişi havaya 7 el ateş etti. Olayın neden gerçekleştiği bilinmezken saldırganın karakola giderek teslim olduğu belirtildi.15-01-2020 21:34

İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl binasına silahlı saldırı düzenlendi. Saat 15.00 sularında bina önüne gelen kimliği belirsiz bir kişi 7 el havaya ateş etti. Saldırı sonrası HDP binasıyla aynı sokakta bulunan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden çok sayıda polis buraya gelerek, parti binasının etrafına güvenlik şeridi çekti. Partililer de dışarı çıkarak durumu anlamaya çalıştı.

Binaya girişlere izin verilmezken, saldırganın silahıyla birlikte karakola gidip teslim olduğu belirtildi.

HDP'DEN AÇIKLAMA

Bu gün saat 15.00 dolaylarında HDP Istanbul İl binamıza kimliği belirsiz kişi veya kişilerce silahlı saldırı gerçekleşmiştir. Söz konusu saldırıda 7 el ateş edilmiştir. Saldırıda şans eseri kimse yararlanmazken olay yeri inceleme ekipleri il binamızda tespitte bulunmaktadır.

Çeteler eliyle parti binalarımız bu tür saldırılara daha öncede maruz kaldı. Bu saldırıyla yöneticilerimiz, partililerimiz ve halkımız korkutulmak ve sindirilmek istenmektedir. Bu faşist ve çeteci saldırılar karşısında demokratik tepkimizi sonuna kadar kullanacağız. Bu amaçla bu gün saat 16.30'da vekillerimiz, yöneticilerimiz ve halkmızın katılımıyla il binamız önünde basın açıklaması yapılacaktır.

 

HDP İSTANBUL İL ÖRGÜTÜ: BU PLANLI BİR EYLEMDİR

HDP İstanbul İl Örgütü de yaşanan olay sonrası il binası önünde bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, ‘’Bu kişi daha önce il binamıza gelmiştir. Bu bireysel bir eylem değildir. Planlı bir eylemdir. Kışkırtma siyasetinin sonucunda bu saldırı gerçekleştirilmiştir’’ denildi.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı olayla ilgili bilgiler paylaştı.

‘’Bu saldırı hem HDP’ye hem de Türkiye’deki demokratik kamuoyuna dönük bir mesajdır. Saldırgan hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Elimizde kendisine ilişkin kayıtlar da var, şahsın kendisini de tanıyoruz. Bir an önce tutuklanmasını ve yargılanmasını, bundan sonra, yargıda ve karakolda bu tip saldırılara tevessül edebilecek kişileri cesaretlendirici davranışlardan kaçınılmasını öneriyoruz. Oluşacak daha vahim sonuçların hiç kimseye faydasının olmayacağını hatırlatıyoruz.’’

Saldırının Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in ölüm yıl dönümüne denk geldiğini hatırlatan HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ise, zamanlamaya dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Bu saldırılar, bu takvimlemeler tesadüfi şeyler değil. Bu yüzden bütün demokrasi ve emek güçlerine çağrı yapıyorum. HDP'yi hedef alan tüm saldırılar aslında demokrasi ve emek güçlerine yöneliktir. Ya hep beraber bunu geri püskürteceğiz ya da bunların faturasını ödemeye devam edeceğiz. Bütün emek ve demokrasi güçlerini de bu saldırıya karşı tavır almaya ve HDP ile yan yana, omuz omuza durmaya çağırıyoruz. "

 

METİN BOYUTUAaAa

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul il binasının önünde 7 el ateş edildi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, İstanbul Valiliği olayla ilgili bir kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi İstanbul İl Örgütü, yaşanan olay sonrası il binası önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamada; ‘’Bu kişi daha önce il binamıza gelmiştir. Bu bireysel bir eylem değildir. Planlı bir eylemdir. Kışkırtma siyasetinin sonucunda bu saldırı gerçekleştirilmiştir’’ denildi.

''Saldırgan iki gün önce il binamıza geldi, elimizde kayıtlar mevcut''

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı olayla ilgili bilgiler paylaştı.

‘’ Bu saldırı hem HDP’ye hem de Türkiye’deki demokratik kamuoyuna dönük bir mesajdır. Saldırgan hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Elimizde kendisine ilişkin kayıtlar da var, şahsın kendisini de tanıyoruz. Bir an önce tutuklanmasını ve yargılanmasını, bundan sonra, yargıda ve karakolda bu tip saldırılara tevessül edebilecek kişileri cesaretlendirici davranışlardan kaçınılmasını öneriyoruz. Oluşacak daha vahim sonuçların hiç kimseye faydasının olmayacağını hatırlatıyoruz.’’

Saldırının Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in ölüm yıl dönümüne denk geldiğini hatırlatan HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ise, zamanlamaya dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Bu saldırılar, bu takvimlemeler tesadüfi şeyler değil. Bu yüzden bütün demokrasi ve emek güçlerine çağrı yapıyorum. HDP'yi hedef alan tüm saldırılar aslında demokrasi ve emek güçlerine yöneliktir. Ya hep beraber bunu geri püskürteceğiz ya da bunların faturasını ödemeye devam edeceğiz. Bütün emek ve demokrasi güçlerini de bu saldırıya karşı tavır almaya ve HDP ile yan yana, omuz omuza durmaya çağırıyoruz.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği HDP binasına yönelik saldırının ardından açıklama yaptı. Açıklamada, “Bugün saat 15.00 sıralarında Beyoğlu ilçemizde HDP İl binasının da bulunduğu sokakta M.S.H adlı şüpheli şahıs tarafından silahla havaya ateş açılmıştır. Şüpheli şahıs Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğümüz ekiplerince yakalanarak gözaltına alınmıştır. Olayla ilgili adli tahkikat başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi.