HDP Genel Merkezi'ne saldırı

HDP tarafından yapılan açıklamaya göre 3 kişi HDP Genel Merkezi'ne saldırdı. HDP, saldırıdan Süleyman Soylu'yu sorumlu tuttu.14-05-2021 15:11

HDP Genel Merkezi'ne kimliği belirsiz 3 kişi saldırdı. Saldırganlar olay yerinden kaçarak uzaklaştı. HDP, saldırı hakkında açıklama yayınladı. HDP tarafından yapılan açıklamada, "Kirli ilişkileri ortaya dökülen ve bu telaşla partimizi suçlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu faildir" dedi.

HDP, sosyal medya hesabından #HDPBurada etiketiyle paylaşımlar yaptı.

HDP'nin açıklamasının tamamı şöyle: 

''Partimize yapılan saldırının azmettiricilerini tanıyoruz
Dün gece saat 00:05’te Genel Merkez binamız, belli çevreler tarafından yönlendirildiği açık olan 3 kişilik bir saldırgan grubunun saldırısına uğramıştır. Kamera kayıtlarından da anlaşıldığı üzere, iki ayrı noktada binamızı korumakla görevlendirilen polisler saldırıya engel olmadıkları gibi saldırı girişimine adeta yardımcı olmuşlardır. Saldırganların elini kolunu sallayarak, polislerin gözetimi altında partimize saldırması ve halen gözaltına alınmamış olması, saldırının amacının ve hangi güçler tarafından yönlendirildiğinin açık göstergesidir.

'SÜLEYMAN SOYLU FAİLDİR'

Sokağa çıkma yasağına rağmen Ramazan Bayramı’nın birinci gününde Türkiye’nin üçüncü büyük partisine yönelik gerçekleştirilen bu saldırının faili; kaos ve kargaşadan beslenen siyasi çevrelerdir, partimizi her fırsatta hedef gösteren iktidardır. Mafya ve karanlık ortakları tarafından kirli ilişkileri ortaya dökülen ve bu telaşla hedef saptırmak için partimizi ve muhalefeti suçlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu faildir.

Siyaset-mafya ilişkilerinin aleni bir şekilde ortaya döküldüğü bir dönemde, partimize yönelik bu korkakça ve çetavari mafya yöntemleriyle gerçekleştirilen saldırılar tesadüfi değildir. Fakat yine söylüyoruz asla amacına ulaşmayacaktır. Hiçbir güç; partimize saldırarak mafya-siyaset-bürokrasi üçgeninde ortaya çıkan çürümüşlüğü gizleyemez, bu çürümüşlük üzerinden inşa edilen yoksulluğu, yolsuzluğu ve topluma dayatılan çözümsüzlüğü görünmez kılamaz.

'TÜRKİYE'Yİ BU KARANLIKTAN ÇIKARACAĞIZ'

HDP; parti binalarını ve varlığını da ülkeye umut veren Üçüncü Yol alternatif siyasetini de sadece savunarak değil, büyüterek yoluna devam edecektir. Ülkeyi bu karanlık, saldırgan zihniyetin insafına terk etmeyeceğiz. Kaos ve kargaşadan beslenen kesimlerin hesaplarını boşa çıkaracak, demokratik siyaset çizgimizdeki ısrarımızla ortak mücadeleyi büyütecek ve Türkiye’yi bu karanlıktan çıkaracağız.''