HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Helalleşme istiyorsanız önce yüzleşeceksiniz

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında konuştu. AKP'li Cumhurbaşkanı'nı hedef alan Sancar, "Helalleşme istiyorsanız önce yüzleşeceksiniz" ifadelerini kullandı.18-05-2021 13:41

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Sancar'ın konuşmasından satır başları şöyle:

- Mevsimlik tarım işçileri, asgari yaşam şartlarının sağlanmadığı, insanlık onuruyla bağdaşmayan koşullarda ekmek parası peşindeler. Çocuklar, eğitim imkanlarından yoksunlar. Kadınların sorunları ise dağ gibi. İnsanlarımızın onuruna yakışır şartlarda yaşaması için varımızı yoğumuzu ortaya koyacağız.

- Halkın cebi ve sofrası yangın yeri. 17 günlük güvencesiz kapanma dönemi, insanların açlık ve sefaletle baş başa bırakıldığı bir dönemi hep birlikte yaşadık. Uluslararası rapolara göre Türkiye, sefalet endeksinde Güney Afrika'dan sonra 2. sırada yer almaktadır. IMF'nin son raporuna göre; mutlak yoksul sayısı 3 milyon kişi artarak 10 milyona varmıştır. Genç işsizlik yüzde 40'lara dayandı.

- Geçenlerde bir video vardı... ABD'de çalışma izni alan bir genç sevinçten çığlıklar atıyordu. Bu video, ülkenin içnde bulunduğu trajedeyi anlatmaktadır. Bu yılın ilk üç ayında kapanan iş yeri sayısı 29bin. İcra dairelerine gelen dosya sayısı günlük 100 bin. Hiçbir şey olmamış gibi kademeli normalleşmeye geçiyoruz diyorlar.

- Turizm sezonuna dayalı bir pandemi yönetimi sürdürüyorlar. Öncelikleri halk sağlığı değil; işsizlere, esnafa, kadınlara yine destek yok. Bu ülkede ne yaşanırsa yaşansın hep halka fedarkarlık yaptırırlar. Kendileri fedakarlık yapmayı düşünmezler. 17 gün Saray'ı kapatın, yandaşlara verdiğiniz musluğu kapatın; gelir kaybına uğrayan milyonlarca insanın güvencesi sağlanır.

- 128 milyar dolar nerede? Yok. Aşı nerede? O da yok. Dört aydır gelinen noktada aşılama henüz yüzde 12'ler seviyesinde.

- Yeni bir milis çetesi gibi karşımıza bekçileri çıkarıyorlar.

- Halka aşı yok; aşağılama var. Utanmadan çarklar dönsün diye köle gibi reklam malzemesi yapmaya çalışmak var. Ne yazıyor o maskelerde; bu bir utanç vesikasıdır. Bu bir iktidarın; halkını parya olarak gördüğünün en açık itirafıdır.

- Helalleşme istiyorsanız önce yüzleşeceksiniz. Sebep olduğunuzu itiraf ettiğiniz sorunların nedenini açıklayacaksınız.

- Bugün ortaya saçılanlar bizim için yeni değil. Bunların buzdağının görünen kısmı olduğunu biliyoruz. Zehirli yılanlarla aynı torbaya girdiğinizde sonucunun ne olacağını dün AKP Genel Başkanı söyledi.