HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Anket sonuçlarını gördükçe HDP'ye saldırıyorlar

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Erzurum Hınıs’ta düzenlenen halk buluşmasında konuştu.12-03-2019 16:21

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Erzurum Hınıs’ta düzenlenen halk buluşmasında konuştu.

Buldan, “Biz bunu halk iradesine yapılan bir saygısızlık ve hırsızlık olarak görüyoruz. O paraları ne yaptıklarını hiç kimse bilmiyor. Hınıs halkı bilmiyor” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Erzurum İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Hınıs ilçesinde HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın katılımıyla halk buluşması düzenledi. HDP’nin seçim bürosu önünde düzenlenen buluşmayla HDP İl Eşbaşkanı Muammer Duman, DBP İl Eşbaşkanı Muhsin Kırmacı, parti yöneticileri, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Barış Kemal Oğlu, Hınıs Belediyesi eşbaşkan adayları Nurcan Felekoğlu ve Mehmet Bayraktar ile çok sayıda kişi katıldı. Buluşma öncesi alanda toplanan yüzlerce kişi çalan müzik eşliğinde halay çekerek, sık sık “Leyla Güven onurumuzdur” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.  

Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, Hınıs halkının her türlü baskıya ve engellemeye karşı belediyeyi büyük bir oranla yeniden iradesiyle seçeceğini söyledi. 

‘KAYYUM HIRSIZLIKTIR’ 

Buldan konuşmasında“Gittiğimiz her yerde Şırnak’ta, Hakkari’de, Van’da ve oraların ilçelerinde halkımız bizlere kayyumların biletlerini kestiklerini söyledi. Erzurum’un Hınıs, Tekman, Karaçoban ve Karayazı’da da kayyumların biletlerini kesti ve onları Ankara’ya ve saraya Tayyip’in yanına göndereceğiz” diyen Buldan, kayyumların halkın iradesini gasp ettiğini belirtti. Hınıs kayyumunun da diğer kayyumlar gibi belediyeyi borç batağına soktuğunu dile getiren Buldan, “Kayyum olarak geldikleri zaman Hınıs Belediyesi’nin kasasında borç yoktu. Sayıştay raporlarıyla kayyumun borç yaptığını görüyoruz. Biz bunu halk iradesine yapılan bir saygısızlık ve hırsızlık olarak görüyoruz. Çünkü o paraları ne yaptıklarını hiç kimse bilmiyor. Hınıs halkı bilmiyor. O para ile Hınıs halkına hizmet etmediler. Taş üstüne taş koymadılar. Ülkeyi yönetenler nasıl yalanla, iftirayla ülkeyi yönetiyorsa kayyumlar da aynı politikayla belediyeleri yönetiyor” ifadesinde bulundu. 

EZAN PROVOKASYONUNA DAİR

İstanbul’da 8 Mart günü yapılan eylemde kadınların kurulan barikatlara ve coplara isyan edişinin çarpıtıldığını hatırlatan Buldan, “Bu ülkede hiç kimse ezana hakaret etmez. Allah hiçbir zaman ülkemizde ezanın sesini eksik etmesin. Ama onlar dini de ezanı da siyasete malzeme ettiler. Hakkari’de sivil namazları Tayip beyin emriyle yasaklandı. Kürtçe hutbe okumaya Tayip beyin emriyle yasaklama getirildi. Bugün Kürtler kendi dillerinde ibadet etme hakkı bulamıyorlar. Tayyip bey ve AKP Kürt halkının kendi dillinde ibadet etmesine yasak getirdi. İşte böyle bir anlayış dini siyasette alet etmek için kullanıyor” ifadesinde bulundu. 

'ANKETLERİ GÖRDÜKÇE BİZE SALDIRIYORLAR'

MA'nın haberine göre, AKP’nin anket sonuçlarını gördüğü için HDP’ye saldırdığını söyleyen Buldan, “Zannediyorlar ki bize saldırdıklarında halkımız mitinglerimize gelmeyecek ve bize oy vermeyecekler. Ama yanılıyorlar. Bize saldırdıkça daha da büyüyoruz. İşte bunu bilmiyorlar. Tüm halkların güvence olarak gördüğü tek bir parti vardır. O Halkların Demokratik Partisi’dir. HDP bugün Türkiye’nin siyasetinde önemli araçtır. Halkımızın geleceği için her türlü mücadeleyi veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz” dedi.