Temelli: Kayyum belediyelerinin yolsuzlukları belgelendi

Partisinin grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'nin gündeminde yerel seçimler ve kayyum atanan HDP'li belediyeler vardı.23-10-2018 13:54
HDP Eş Başkanı Temelli: Kaşıkçı neden Türkiye'de öldürüldü?

Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Eş Genel Başkanı Sezai Temelli partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalar yaptı. Temelli'nin HDP'li belediyelere atanan kayyumların yolsuzluklarını dile getirdiği konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

"Çok yakında bu kayyumları süpürüp atacağız. Zaten birbirlerine düştüler. Bunları faşizmin çöplüğüne süpüreceğiz. Geldiğiniz nokta budur. İttifak dedikleri pazarlıktır demiştik. Halkın sorunlarına pazarlıkla çözüm üretemezsiniz. Bunların hepsini süpürüp atacağız."

'SEÇİMLERE KADAR 3 KERE DAHA DİYARBAKIR STADYUMU'NU AÇAR'

"Geçen hafta 259 muhtar görevinden alındı. Hangi muhtarlar alındı. Kürt muhtarlar alındı. Barış için direnen muhtarları alıyorlar. Bu anlayış bölücüdür, nefret suçudur. Bunlar insanlar birbirlerine düşman olsun diye çabalıyorlar.

Erdoğan, Diyarbakır'da ikinci kez stadyum açılışına katıldı. Seçimlere kadar 3 defa daha açarlar. Erdoğan 'Umduğumuzu bulamadık' demişti. Seçimlerde de umduğunu bulamayacak."

'KAYYUM ATANAN BELEDİYELERDEKİ YOLSUZLUKLAR BELGELENMİŞ DURUMDA'

"Belediyelerimize gönderilen müfettişler tek bir yolsuzluk bulamadı. Kayyum atananlarda ise yolsuzluklar ortaya çıkıyor. Bakın Silopi Belediyesi'ne. Tüm yolsuzluklar belgelenmiş durumda. Gelsinler bizim belediyelerimizle ilgili bir tane belge yok. Ne var, iftira ve yalan var.

Van Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya ise yoksullukla mücadele ettiği, yoksullara yardımlarda bulunduğu için hapis cezası aldı. Arkadaşlarımız şehirleri ayağa kaldırdığı için tutuklandı. Tüm arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Erdoğan Moldova'ya gitmiş, Gagavuz Türklerine "Kültür ırkçılığına karşıyım" diyor. Sen bunu Diyarbakır'a geldiğinde söyleyebiliyor musun? Gel bunu İstasyon Meydanı'nda söyle. Yetmemiş Moldova'ya giderken hediye olarak da TOMA götürüyor."

'ÖĞRENCİ ANDI MİLLİYETÇİLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMANIN TEZAHÜRÜDÜR'

"Öğrenci andı önümüze yeniden geldi. Kimsenin sorduğu yok. Şimdi Türkiye'de çocuklarımız and okumuyor diye Türk olmalarında bir zafiyet mi ortaya çıktı. Fakat bu and meselesi niye ortaya çıktı? Bu ülkede milliyetçilik üzerinden siyaset yapmanın bir tezahürüdür. Öğrenciler sabah okulda and içmesin, süt içsin. Çünkü bu ülkede çocuk yoksulluğu var. Bunlar konuşulsun."

'KAŞIKÇI'NIN NEDEN TÜRKİYE'DE ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜN CEVABINI VERECEKSİNİZ'

"Şimdi çıkmış Cumhurbaşkanı Cemal Kaşıkçı olayını anlatıyor. 2 Ekim'de herkes biliyordu ne olduğunu. Bu diplomaside gediğiniz durumu size gösteriyor. Kaşıkçı Türkiye'de öldürülüyorsa, neden Türkiye'de öldürüldüğü sorusunun cevabını vereceksiniz."

İKTŞDARA KARŞI BARIŞ ÇAĞRISI

"Savaş, iktidarın ömrü uzasın diye gündemden düşmüyor. Bunun propagandasını yapanlar evlatlarımızı elimizden alıyor. İktidarın bu savaşında tüm ailelerin yan yana gelmesinin artık kaçınılmaz olduğuna inanıyorum. Artık tüm anneleri yitirdiğimiz evlatlarımızın anısına sahip çıkmaya çağırıyorum. Bunun yolu iktidara karşı barış mücadelesinden geçiyor."