HDP eş başkan adaylarını tanıttı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için kadın eş başkan adaylarını tanıttı.10-02-2019 18:22

HDP’nin yerel seçimlerde gösterilecek kadın eş başkan adaylarını Eş Genel Başkan Pervin Buldan Diyarbakır’da düzenlenen programla tanıttı. Kadın seçim beyannamesinin de açıklandığı toplantıya Buldan’ın yanı sıra Kadın Meclisi sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir, kadın milletvekilleri ve parti meclisi de katıldı. Buldan programda yaptığı konuşmada, “HDP kadın hak ve özgürlüklerinin garantisidir. Kadınların her gün erkekler tarafından öldürüldüğü ülkemizde, HDP kadınların hayatta kalma garantisidir. Bu nedenle HDP'nin desteklenmesi, kadın mücadelesinin desteklenmesidir” ifadelerine yer verdi.

EŞ BAŞKANLIK SİSTEMİ İLE DÜNYADA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Konuşmasında eş başkanlık sistemi ile dünyada bir ilki gerçekleştirdiklerini ve kadın özgürlük mücadelesine öncülük ettiklerini vurgulayan Buldan, "1999'da Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) ile girdiğimiz seçimlerde 3 kadın belediye başkanı ile başlayan yerel yönetimler deneyimimiz 2004'te 9, 2009 seçimlerinde 14 belediye başkanlığı ile devam etti. Biz devrim içinde devrim yapıyoruz. Mücadele ederken kadın özgürlüğünü geleceğe ertelemiyoruz. Siyasetimizin bütün kademelerinde eşit temsil için önce kota sistemini uyguladık. Kadın hak ve özgürlüklerinin sağlanması gibi büyük bir hedefe sahip olan bir gelenek olarak siyasette ve toplumda daha güçlü bir kadın için kadın kotasının yetersiz olduğunu gördük ve eş başkanlık sistemini uygulamaya başladık. Hedefimiz büyüktü. Adımlarımız da büyük olmalıydı. 2014 seçimlerine eş başkanlık sistemi ile girdik. Demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigma ile yerel yönetimlere kadın katılımını en güçlü şekilde sağladık. Kazandığımız belediyelerin tamamında eş başkanlık sistemini uygulamaya başladık. 2014 yerel seçimlerinden sonra kadının belediyelerdeki karar süreçlerine etkin dahil edilmesi için kadın kurumları, kadın koordinasyonları, kadın erkek eşitlik komisyonları ve kadın grupları oluşturduk" ifadelerini kullandı.

ÖZGÜR KADIN ÖZGÜR TOPLUMDUR

Konuşmasında kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için HDP’nin desteklenmesi gerektiğini ifade eden Buldan, "Özgür kadın, özgür toplumdur. Bizler tüm farklılıklarımızla eşit temsili savunuyoruz. Eş başkanlık sistemi ile dünyada bir ilki gerçekleştirdik ve kadın özgürlük mücadelesine öncülük ediyoruz. Kadın temsili, kadınların kendi iradesiyle siyasete doğrudan katılımı, yaşamın her alanında toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamanın mücadelesini veriyoruz. HDP, kadın hak ve özgürlüklerinin garantisidir. HDP kadınların hayatta kalma garantisidir. Bu nedenle HDP'nin desteklenmesi, kadın mücadelesinin desteklenmesidir. HDP'nin savunulması, kadının savunulmasıdır. HDP'ye verilen her oy, kadın mücadelesini güçlendirmektir" dedi.

Buldan'ın konuşmasının ardından HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir'in kadın seçim beyannamesini açıklamasıyla aday tanıtım toplantısı son buldu.