HDP Bağlar'da YSK kararını protesto etti: İrademizi çaldırmayacağız

HDP'nin YSK'nin KHK'li belediye başkanlarına mazbata verilmemesini protesto etmek amacıyla Bağlar Belediyesi önünde yapmak istediği eyleme izin verilmedi.11-04-2019 12:59

Yüksek Seçim Kurulu'nun Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) ile ihraç edilen belediye başkanlarına mazbata verilmesine ilişkin aldığı kararı protesto ederek açıklama yapmak isteyen Halkların Demokratik Partisi'nin milletvekili ve HDP'li belediye eşbaşkanlarına izin verilmedi.

Bağlar Belediye eşbaşkanı olarak seçildiği halde mazbatası verilmeyen Zeyyat Ceylan'ın da aralarında bulunduğu HDP'liler, Bağlar Belediyesi önünde basın açıklaması yaparak YSK'yı protesto etmek istedi. Ancak sabah saatlerinden itibaren Bağlar Belediyesi çevresi polis ablukasına alındı. Polislerin belediyenin etrafını güvenlik bariyerleriyle kapattığı belediyenin önüne gelmek isteyen HDP'lilere izin verilmedi. 

MA'nın haberine göre belediye binası önünde açıklama yapılmasına izin verilmeyen HDP'liler bölgede oturma eylemi başlattı. 

HDP’liler, YSK’nin seçilmiş belediye eşbaşkanlarıyla ilgili “KHK’li olma” kararını Bağlar ve Tekman belediyeleri önünde gerçekleştirdikleri oturma eylemiyle protesto etti. Bağlar Belediyesi Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, “Halkımızın iradesini ortada bırakmayacağız” dedi.  

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen belediye eşbaşkanlarına mazbata verilmemesi kararını protesto etmek için Bağlar Belediyesi önünde açıklama yapmak istedi. YSK kararı ardından belediye binasını abluka altına alan polisler, HDP’nin Bağlar Belediyesi Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Zübeyde Zümrüt ile partinin milletvekilleri, üye ve yöneticilerinin geçişine izin vermedi.