HDP, '100. Günde Leyla'ya, Tecridi Kırmaya' sloganıyla 15 kentten Diyarbakır’a yürüyecek

HDP tarafından açlık grevindeki DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve cezaevindeki tutuklulara destek için Güven’in eylemin 100’üncü günü olan 15 Şubat’ta, bölgedeki 15 kentten Diyarbakır’a '100. Günde Leyla’ya, Tecridi Kırmaya' sloganıyla yürüyüşler yapılacak.09-02-2019 19:38

Halkların Demokratik Partisi (HDP),  94 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ile cezaevlerindeki tutuklularca sürdürülen açlık grevi eylemlerine destek amacıyla yeni bir eylem kararı aldı. 

Bu zamana kadar Diyarbakır, İstanbul ve son olarak bugün Mersin’de açlık grevlerine dair mitingler düzenleyen HDP, yine Diyarbakır’da milletvekillerinin yer aldığı 10 günlük Nöbet Eylemi organize etmişti. Ancak hükümetin bu zamana kadar adım atmaması nedeniyle HDP, destek eylemlerini sürdürme kararı alındı. 

AÇLIK GREVİNİN 100. GÜNÜNDE DİYARBAKIR’DA BULUŞULACAK

Yapılan planlama doğrultusunda Leyla Güven’in açlık grevinin 100’üncü günü olan 15 Şubat’ta Diyarbakır’da olunacak şekilde bölgedeki 15 farklı kentten yürüyüşler düzenleyecek.

Bu konuda hazırlanan genelge, partili milletvekillerine, Parti Meclisi (PM) üyelerine, il ve ilçe eş başkanlıklarının yanı sıra kadın ve gençlik meclislerine gönderildi.

Hakkari, Van, Kars, Iğdır, Bitlis, Ağrı, Muş, Şırnak, Mardin, Siirt, Batman, Dersim, Bingöl, Antep ve Urfa’dan olmak üzere 7 ayrı koldan gerçekleştirilecek yürüyüşler, 15 Şubat günü saat 12.00’de Leyla Güven’in Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinin Bağcılar Mahallesi’nde bulunan evinin önünde yapılacak kitlesel açıklama ile sona erecek.

‘100. GÜNDE LEYLA’YA, TECRİDİ KIRMAYA’

Gerçekleştirilecek bu yürüyüşlerde yine Leyla Güven’in eyleminin 100’üncü günü dolayısıyla üzerinde Leyla Güven’in fotoğrafı ve “100. Günde Leyla’ya, Tecridi Kırmaya’’ sloganın yer aldığı önlükler giyilecek.