Haziran ortasında açılması planlanan kafe ve restoranlarda hangi önlemler alınacak?

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, restoranlarda alınacak önlemlerden bahsetti.22-05-2020 14:18

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, haziran ortası açılması planlanan kafe ve restoranlarda masalar arasında 1 buçuk metre mesafe bırakılacağını ve kapasitenin yarısı kadar müşteri alınacağını söyledi.
Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının Türkiye'de de görülmesinin ardından kafelerin, restoranların ve lokantaların faaliyetleri geçici süreliğine durduruldu. İktidarın ‘normalleşme’ adımları kapsamında restoranların, kafelerin ve lokantaların haziran ayı ortasında açılması planlanıyor.

Bu kapsamda Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, restoranlarda alınacak önlemlerden bahsetti.

Bingöl'ün alınacak tedbirlere ilişkin açıklamaları şu şekilde:

'MASALAR ARASINDA 1.5 METRE MESAFE'

"Dünyadaki standartların bir çoğunu toparladık ve ilgili kurumlara gönderiyoruz. Aynı zamanda bizim TÜRES’in sosyal medya hesaplarında da paylaşıyoruz. Biz şunu istiyoruz bu standartların devlet ve STK’larla oturup bir sonuca varıp açılış tarihinden on gün önce açıklanması lazım. Önceden açıklansın ki bu standartlara sektörümüzde hazırlansın. Şuan da bizim yaptığımız araştırmalar doğrultusunda daha önce masalar arasında yarım metre olan mesafe şuan bir buçuk metre olacak."

'TUZLUK VE BİBERLİKLER TEK KULLANIMLIK OLACAK'

"6 kişi yan yana oturuyorsa aradan bir sandalyeyi çıkaracağız. Ayrıca masalara müşterilerimizin nefesi birbirine gelmeyecek şekilde cam bir paravan yaptırdık. Tuzluklar, karabiberler büyük ihtimalle tek kullanımlık olacak."

'MENÜLER DİJİTALE DÖNECEK'

"Garson ve diğer çalışanlarda maske zorunluluğu olacak. Her gelen müşteriye yemekten önce ve sonra kolonya ikram edilecek. Menüler dijitale dönecek. Çatal ve kaşıklar poşetlere girecek. Zaten çatal ve bıçaklar 90 derece sıcaklıkta yıkanıyor."

'RESTORANLARDA BELİRLİ BİR KAPASİTE OLACAK'

"Ayrıca müşterilerimizin ateşi ölçülecek ve rezerveli alınacak. Tabi burada bahçedeki masalar daha avantajlı olacak çünkü müşteriler orada oturmak isteyecek. Bu arada belirlenmedi ama restoranlar da belirli bir kapasite ile açılacak. 100 kişilik restoransa 50 kişilik olarak açılacak” şeklinde konuştu."