HAZİRAN: Çocuklarımızı istismar edenlerden hesabı halk soracak!

HAZİRAN'dan yapılan açıklamada, Diyanet'in sitesinde "9 yaşındaki kız çocukları evlenebilir" şeklinde ifadelerin yer almasına tepki gösterildi.03-01-2018 18:27

Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinde yer alan skandal ifadelere ilişkin açıklama yapıldı. 

Diyanet'in sitesinde "nikah" adlı kavramının tanımında "bulûğ çağına girmiş olanların da dinen nikahlanabileceği" belirtildi. Sitede ayrıca "bulûğ yaşının" alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak ifade edildi. 

HAZİRAN'dan yapılan açıklamada, Diyanet'in kapatılması çağrısı yapılarak, "Dini toplumsal yaşama egemen kılmaya çalışan gericiliği bu topraklardan mutlaka ama mutlaka söküp atacağız" denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

ÇOCUKLARIMIZI İSTİSMAR EDENLERDEN HESABI HALK SORACAK!

AKP’nin 15 yıllık geçmişinde en büyük zararı çocuklarımız gördü. Eğitimden günlük yaşama gerici ve yıkıcı politikalarla her geçen gün çocuklarımızın akılları, duyguları, bedenleri örselendi.

ENSAR Vakfı ve diğer tarikat-cemaat bağlantılı yurtlarda, Karaman’da, Dikili’de çocukları istismar edenler, “babanın kızına şehvet duyması haram değil” fetvasıyla ensesti, “küçüğün rızası” söylemiyle çocuğa tecavüzü aklayanlar hâlâ akıllardayken Diyanet İşleri Başkanlığı yayınladığı bir fetvayla buluğ çağına erişen kız ve erkek çocukların evlenmesine onay verdi.

Diyanet’e göre 9 yaşındaki kız çocukları gebe kalabilir, 12 yaşındaki erkek çocukları baba olabilir.

Diyanet’in fetvaları kuşkusuz tesadüfi değildir ve kurulu düzenin yalnızca bir ayağıdır. AKP’nin kanunlarda yaptığı değişiklikleri Diyanet meşrulaştırma işlevi görmektedir. AKP 4+4+4 eğitim sistemi ile kız çocuklarını okuldan erken yaşta ayrılmaya ve çocuk yaşta evliliklere zorlamış, bütün müfredatı dinci ve cinsiyetçi bir anlayışla değiştirmiştir. Müftü nikahını resmileştirmiş, çocukla evliliğin, tacizin tecavüzün önünü açmıştır. Tüm bu adımlar Siyasal İslam projesinin birbirini tamamlayan parçaları olarak önümüzde durmaktadır.

Söylemek bile yersiz:

9 yaşında anne, 12 yaşında baba olunmaz! 18 yaşından küçük herkes yalnızca çocuktur ve çocukların da hakları vardır. Bu yaşlardaki çocuklar neşeyle oyunlarını oynamalı, özgürce sokaklarda koşturmalıdır.

Kız ve erkek çocuklarının “evlilik” yoluyla istismar edilmesinin önünü açan ve bunu dinen caiz gören, tüm insani değerlere aykırı bu anlayış ancak sapkın bir zihniyetin eseri olabilir. Bu zihniyetin cisimleştiği, yurttaşların vergileriyle ayakta duran, birçok bakanlıktan daha yüksek bütçesi olan ve varını yoğunu çocuklarımızı sömüren dinci tarikatları beslemeye harcayan Diyanet kapatılmalıdır.

Bizler çocuklarımızın din üzerinden istismar edilmelerine, kirli ellerin çocuklarımıza uzanmalarına izin vermeyeceğiz.

Çocuklarımızı kimsesiz bırakmayacak, aydınlık geleceklerine sahip çıkacağız.

Din baskısıyla eve kapatılan kadınlar için, yoksulluktan, çaresizlikten çocuklarını tarikat yurtlarına göndermeye mecbur ana-babalar için, fıtrat denip ölüme gönderilen, hakkı verilmeyen işçiler için, en çok da çocuklarımız için laikliği mutlaka kazanacağız.

Dini toplumsal yaşama egemen kılmaya çalışan gericiliği bu topraklardan mutlaka ama mutlaka söküp atacağız.

Birleşik HAZİRAN Hareketi