Hazine'nin borçlanma limitini iki katına çıkaran teklif Meclis'ten geçti

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, Hazine'nin borçlanma limitini 2020 için 2 katına çıkaran kanun teklifini kabul etti.09-10-2020 10:17

Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Teklifi dün kabul edildi. Buna göre teklife eklenen geçici madde ile Hazine, 2020 yılı için 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli olmak üzere iki kat daha borçlanabilecek. Hazine ve Maliye Bakanı ve Cumhurbaşkanı tarafından artırılan borçlanmanın gerekçesine ise koronavirüs salgını koşulları gösterilmişti. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu, 2020 yılı sonu için belirlenen borçlanma limitinin 140 milyar lira olduğunu belirtti.

Aksu ayrıca "Sene başında planladığımız %2.9 seviyesindeki bütçe açığını biz bu sene sonu itibarıyla %4.9 olarak planlıyoruz"  şeklinde konuştu.

Belent Aksu şunları kaydetti:

"Bununla birlikte yaşanmakta olan Covid-19 pandemisinin sosyal, ekonomik etkilerini azaltmak amacıyla 2020 yılında yatırım, istihdam ve Covid-19’un etkilerini minimize etmek amacıyla verilen destekler kapsamında alınan ekonomik tedbirlerin göstermiş olduğu mali etkiler nedeniyle bu borçlanma limiti aşılmak zorunda kalınacaktır. Bu kapsamda bu borçlanma limitinin yıl sonunda mevcut limitin iki katı kadar belirlenmesi konusunda bir talebimiz bulunmaktadır.

Sene başında planladığımız yüzde 2.9 seviyesindeki bütçe açığını biz bu sene sonu itibarıyla yüzde 4.9 olarak planlıyoruz."

İLK 8 AYLIK BORÇLANMA 250 MİLYAR LİRANIN ÜZERİNDE

Hazine’nin her yıl için öngörülen bütçe açığı kadar net borçlanma yapma limiti bulunuyor.

2020 bütçesi TBMM’den geçtiğinde açık öngörüsü 140 milyar liraydı. Hazine verilerine göre ilk sekiz aylık borçlanma ise 250 milyar liranın üzerinde.

Hem Hazine ve Maliye bakanının hem de cumhurbaşkanının ilgili limitleri yüzde 5’er artırma hakkı bulunuyor.

Teklif ayrıca Yükseköğretim Kanunu’nda da değişiklik yaparak tıp fakültesi açmak isteyen vakıf üniversitelerine bazı şartları taşıma zorunluluğu da getiriliyor.