Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Enflasyonda maalesef arzuladığımız seviyede değiliz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Enflasyonda maalesef arzuladığımız seviyede değiliz

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde yaptığı açıklamada "Enflasyonda maalesef arzuladığımız seviyede değiliz" derken, "Her bir kurumun, kendi görev alanı kapsamında üzerine düşeni yerine getirmesi önemli" ifadesini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nde açıklamalarda bulundu. Enflasyonda arzu edilen seviyede olunmadığını söyleyen Elvan, "Her zaman altını çizdiğim üzere, biz özel sektör öncülüğünde, dengeli, sürdürülebilir, rekabetçi, istihdam ve çevre dostu bir büyümeden yanayız" dedi. Elvan, enflasyonla mücadele konusunda kararlı ve bütüncül bir anlayışla devam edildiği takdirde, döviz kurunda istikrarın yakalanabileceğini de öne sürdü.

'ÖZEL SEKTÖR ÖNCÜLÜĞÜNDE BÜYÜMEDEN YANAYIZ'

Elvan, güçlü kamu maliyesinin makroekonomik istikrarın en önemli dayanaklarından biri olmaya devam edeceğini söyleyerek, "Enflasyon cephesindeyse, maalesef arzuladığımız seviyede değiliz. Küresel konjonktür ve yurt içi görünüm, enflasyonla mücadelede son derece dikkatli olmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Her zaman altını çizdiğim üzere, biz özel sektör öncülüğünde, dengeli, sürdürülebilir, rekabetçi, istihdam ve çevre dostu bir büyümeden yanayız" ifadelerini kullandı.

'HER KURUM, GÖREV ALANI KAPSAMINDA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI'

Hedeflenen büyümeyi sürekli kılmanın ön koşulunun fiyat istikrarından geçtiğini belirten Elvan, şunları kaydetti:

"Karşımızdaki enflasyonun, arz ve talep kaynaklı sebeplerinin yanında, fiyatlama davranışları ve bekleyişler kanalıyla da bozulan bir yapısı var. Her bir kök nedene karşı uygulanacak politika seti de farklılaşmak durumunda. Dolayısıyla her bir kurumun, kendi görev alanı kapsamında üzerine düşeni yerine getirmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Biz Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, enflasyonla mücadele kararlılığımızı çok net bir biçimde gösteriyoruz."

'ENFLASYONLA MÜCADELEDE KARARLILIK, DÖVİZ KURUNU İSTİKRARA KAVUŞTURACAK'

"Yönetilen ve yönlendirilen fiyatların yanında, iç talep gelişmelerini de çok yakından takip ediyor, gerektiğinde makro ihtiyati tedbirleri gecikmeden alıyoruz" diyen Elvan, "Şunu çok net ifade edeyim. Enflasyonla mücadeleyi kararlı ve bütüncül bir anlayışla sürdürdüğümüz ölçüde, döviz kuru istikrara kavuşacak ve ülke risk primimiz düşecektir. Bu sayede uzun vadeli faiz oranları da gerileyecek ve yatırımlar için öngörülebilirlik ufku artacaktır" şeklinde konuştu.