Hazine şirketlere iştirak edebilecek: 'Gelsin, yandaştan başlayarak şirket kurtarma operasyonları...'

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Hazine'nin şirketlere iştirak edebilmesinin yolu açıldı. İktisatçı Mustafa Sönmez bu adımı "şirket kurtarma operasyonlarının başlangıcı" olarak yorumladı.07-08-2019 10:12

Cumhurbaşkanı kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yurt içi ve yurt dışındaki şirketlere iştirak edebilme yetkisi verildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan 'Bazı Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre Hazine, Cumhurbaşkanı kararı ile yurt içindeki ya da yurt dışındaki şirketlere iştirak edebilecek.

43 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın görevlerine ilişkin 217. maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendine "ve Hazine'nin Cumhurbaşkanı kararı ile yurt içindeki ya da yurt dışındaki şirketlere iştirak etmesini sağlamak" ifadesi eklendi. Bunun yanı sıra aynı maddenin birinci fıkrasına (i) ve (p) bentleri eklendi.

Bentlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı'na şu yetkiler verildi:

(i) Finansal piyasalara ilişkin yurt içi ve yurt dışı gelişmeleri izlemek, değerlendirmek, finansal sektörü geliştirici ve finansal istikrarı güçlendirici çalışmalar yapmak.

(p) Sigortacılık ve özel emeklilik sistemine ilişkin faaliyetleri düzenlemek, uygulamak ve uygulamayı izlemek, denetimini yürütmek ve geliştirilmesine ilişkin esasları belirlemek.

‘YANDAŞLARI KURTARMA OPERASYONU’

Twitter hesabından yaptığı paylaşımla kararı yorumlayan iktisatçı Mustafa Sönmez, “Gelsin yandaştan başlayarak şirket kurtarma operasyonları” derken, “Bakalım önceliği kime verecekler?” diye de sordu.