Haymana'da lise müdürünün cinsel istismarına uğrayan çocuklara koruma kararı

Haymana’da bir lisenin pansiyonunda kalan çocuklara cinsel taciz ve cinsel istismarda bulunan lise müdürünün, istismara maruz bırakılan çocukları ‘yönlendirdiği’ iddiaları üzerine, soruşturma savcısı çocuklar için koruma talebinde bulundu.18-02-2017 11:37

Ankara Haymana Nuri Bektaş Anadolu Lisesine 2014 yılında atanan okul müdürü S.K.’nın öğrencilere okul pansiyonunda cinsel taciz ve cinsel istismarda bulunduğu, öğrencilerin BİMER’e yaptığı şikâyet sonucunda ortaya çıkmıştı. Lise müdürü S.K.’nın, 2014 yılında Edirne’de de aynı suçtan kınama cezası aldığı ortaya çıkmıştı.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, savcının tutuklama talebine rağmen şüpheli okul müdürü S.K.’nın adli kontrol şartıyla serbest bırakılması, istismara maruz bırakılan öğrenciler üzerinde baskı iddialarını gündeme getirdi. Baskı yapıldığı iddiaları üzerine, soruşturmayı sürdüren savcılık harekete geçti. Savcılık, istismara maruz bırakılan öğrencilerin koruma altına alınmasını talep etti. Savcılığın koruma talebini Haymana Kaymakamlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve ilgili Emniyet birimlerine gönderdiği öğrenildi. 

"ÖĞRENCİLERİ YÖNLENDİRMİŞ"

Cinsel istismarı yaşamış çocukların soruşturma dosyasına yansıyan ifadelerinde, idari tahkikat sürecinde müdür S.K.’nın öğrencileri yönlendirdiği iddiası yer aldı.

Cinsel istismara maruz bırakılan bir öğrencinin savcılık ifadesinde şunları söylediği öğrenildi: “Müdür bey müfettişler okula geldiği zaman bir arkadaşımıza mesaj göndermiş. İçeriğini tam bilmememle beraber, mesajda, müdürün aleyhine konuşabilecek öğrencilerle konuşup herhangi bir söylemde bulunmamalarını istediğine yönelik ifadeler yer alıyordu. Yine aynı şekilde müfettişlerin okula geldiği gün müdür bey okula gelip bizi topladı. Bizler ile konuşma yaptı. Konuşmada kimlerin böyle bir şey yaptığını söyledi. Ayrıca müdür bey konuşması esnasında bizim 11. sınıflardan aleyhine söylemlerde bulanabilecek kişilerin olacağını söyledi. Yine kendisi bizimle konuşması esnasında duygusal söylemlerde bulunarak ve ayrıca ajitasyon yaparak bizi etkilemeye çalıştı.”

CHP: BİR BASKI ORTAMI SEZİLİYOR

CHP Ankara Milletvekilleri Ali Haydar Hakverdi ve Necati Yılmaz da, dün Haymana’ya giderek, soruşturmanın durumu hakkında yetkililerle görüştüler. CHP’li Hakverdi, izlenimlerini şu şekilde paylaştı: “Bu olayda belediye başkanı, ilçe milli eğitim müdürü, şüpheli okul müdürü ve mağdur öğrencilerin bir kısmının aynı köylü olduğu bilgisi var. Bu kadar yoğun bir akrabalık ilişkisi, soruşturma dosyanın üstünün kapatılması endişesi duymamıza neden oluyor. Bir koruma varsa önüne geçmeye çalışıyoruz. Ancak bir baskı ortamı seziyoruz. Soruşturmayı sürdüren savcı, bütün lehe ve aleyhe delilleri topladığını bize bildirdi. Savcı, dosyaya konulan gizlilik kararının mağdur çocukları korumaya yönelik olduğunu söyledi.”