Haydarpaşa ve Sirkeci için şüpheli ihale: Buradan da Bilal Erdoğan çıktı!

Haydarpaşa ve Sirkeci tren istasyonları için açılan ihaleyi, Okçular Vakfı'nın eski Genel Müdürü Hüseyin Avni Önder'in sahibi olduğu şirket kazandı. İBB'nin elendiği ihaleyle ilgili konuşan Başkan İmamoğlu, "Suç duyurusunda bulunacağız" dedi.18-10-2019 23:38

İstanbul’da  tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci tren istasyonlarının bazı bölümlerinin kültür ve sanat etkinlikleri için kullanılmak üzere kiralanması için açılan ihaleyi Hezarfan Danışmanlık Limited Şirketi kazandı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) açtığı ihalede, ikinci teklif sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum ise teknik hatalar nedeniyle ihaleden elendi.

‘KİM OLDUĞU BELLİ OLMAYAN, DÜNE KADAR İBB ÇALIŞANI VE BİR VAKFIN GEÇMİŞTEKİ GENEL MÜDÜRÜ…’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından paylaştığı videoda bugün saat 17.00 sıralarında TCDD'de ihale ile ilgili bir toplantı yapıldığını ve bu toplantının kendilerine haber verilmediğini söyledi. İmamoğlu, "Toplantıda kim olduğu belli olmayan, daha düne kadar İBB'nin bir çalışanı olan, 3 bin TL maaş alan, bir vakfın da geçmişte genel müdürlüğünü yapmış bir şahsa ait şirkete, İstanbul'un en kıymetli Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının arka planındaki kullanım alanları ticari faaliyet yapılmamak üzere 350 bin TL bedelle bizim ihaleye girmemizi engelleyerek, bizden habersiz verdiler” şeklinde konuştu.

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

"Pazartesi günü İBB'nin bütün avukatlarıyla suç duyurusunda” bulunacaklarını belirten İmamoğlu, "Bütün hukukçularımız gidecekler 16 milyon insanın hakkını arayacaklar” ifadesini kullandı. "Bu çok büyük bir meseledir” diyen İmamoğlu, "Tek faaliyeti kültür sanat olan alanın tek verileceği yer İBB iken, sermayesi 10 bin lira” olan bir şirkete bu ihalenin verilmesinin altındaki "Motivasyon nedir?” diye sordu.

İmamoğlu sözlerini “Bu motivasyon neyse başka yerlere de sirayet eder. Onun için hakkımızı arayacağız” şeklinde sürdürdü.

OKÇULAR VAKFI’NIN ESKİ GENEL MÜDÜRÜ

Hezarfan Danışmanlık Limited Şirketi'nin sahibi Hüseyin Avni Önder daha önce de mütevelli heyetinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın yer aldığı Okçular Vakfı'nın genel müdürlüğü görevini yürütüyordu.