Hava kirliliği ile meme kanseri arasında bağlantı bulundu

Kanada'da yapılan bir araştırmada hava kirliliğinin kadınlardaki meme kanserini artırdığına dair bulgular elde edildiği söylendi.22-07-2018 21:54

Kanada'da bulunan Carleton Üniversitesi Sağlık Bilimleri Araştırmacısı Dr. Paul Villeneuve başkanlığındaki ekip, 20 yıl boyunca yaklaşık 90 bin Kanadalı kadını izledi.

'Environmental Epidemiology' dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Dr. Villeneuve, "Hava kirliliğinin, meme kanseriyle bağlantısını gösteren kanıtlar saptadık" dedi.

İLK ÇALIŞMA

Önceki araştırmalarda hava kirliliğinin felç, kalp hastalığı ve akciğer kanseri gibi sağlık sorunlarına neden olduğuna dair bulgular elde edilmişti. 

Kanada'daki araştırma, hava kirliliği ile meme kanseri arasındaki ciddi bağlantıyı gösteren ilk çalışma oldu.

"MECBUR OLMADIKÇA DIŞARI ÇIKMAYIN"

Araştırmaya katkıda bulunanlardan Toronto Üniversitesi Dalla Lana Halk Sağlığı Okulu'ndan Dr. Anthony Miller, dünya genelinde hava kirliliğinin azaltılmasının önemine dikkati çekti. Miller "Çok fazla hava kirliliği olan bir bölgede yaşıyorsanız, bunu sona erdirmek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Mecbur olmadıkça dışarı çıkmayın. Pencerelerinizi kapalı tutun, iyi filtrelere sahip iyi bir klimaya sahip olun. Şu anda, insanların yapmasını önerebileceğimiz tek şey bu." dedi.