'Hatırlamıyorum' diyen makasçı ölen makinisti suçladı

Ankara'da yaşanan hızlı tren faciasına ilişkin soruşturma kapsamındaki ifadesinde makası kaydırıp kaydırmadığını hatırlamadığını söyleyen makasçı ölen makinisti suçladı.15-12-2018 09:39

Ankara’da Konya Yüksek Hızlı Treni ile kılavuz trenin çarpıştığı ve 9 kişinin öldüğü, 92 kişinin de yaralandığı faciaya ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan üç TCDD çalışanının ifadeleri ortaya çıktı.

'MAKASI KAYDIRIP KAYDIRMADIĞIMI HATIRLAMIYORUM'

Tren teşkil memuru (makasçı) O.Y. “YHT treni genelge kapsamında birinci hattan gitmesi gerekiyordu. Ancak makası birinci hata kaydırıp kaydırmadığımı hatırlamıyorum. Ancak makası kaydırıp hattı 1. hat olarak değiştirmediysem dahi 6.30 treninin makinistlerinin de hatası var. Zira trenin ikinci hatta girdiğini gördükleri anda treni durdurmaları ve derhal ilgililere haber vermeleri gerekiyordu” dedi.

Tren kazasıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hamza Yokuş’un koordinatörlüğünde üç savcı tarafından yürütülen soruşturma sürdürülüyor. Savcılığın olay yerindeki incelemeleri dün de gün boyu sürdü. Kaza sonrası, kusurları olduğu tespit edilen kontrolör E.E.E., tren teşkil memuru O.Y. ve tren hareket memuru S.Y., gözaltına alınmıştı. Üç personelin, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alındı.

GENELGEYE GÖRE HATLAR BELLİ

Cumhuriyet'te yer alan habere göre üç görevliye olay sırasında görevlerinin ne olduğu ve kazaya ilişkin bilgileri soruldu. Üç şüpheli de ifadesinde 2018 yılı başı itibarıyla çıkartılan genelge uyarınca, yolcu giden treninin 1. hattan, gelen treninin ise 2. hattan gelmesinin zorunlu olduğunu vurguladılar.