Hatay’da biri gazeteci üç kişiye 'Suriye harekatı' gözaltısı

Hatay’da aralarında gazeteci Burcu Özkaya Günaydın’ın da bulunduğu üç kişi, Kuzey Suriye’ye yönelik operasyona tepki gösterdikleri için gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında olan HDP İskenderun İlçe Başkanı Hülya Ateş, Suriye harekatına yönelik yaptığı sosyal medya paylaşımlarından dolayı tutuklandı.12-10-2019 17:52

Hatay’ın Antakya ve İskenderun ilçelerinde bu sabah polis birçok eve eşzamanlı baskın düzenledi.

Baskınlarda HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Hülya Ateş, SYKP Hatay İl Yöneticisi Belgin Ayrancı ve gazeteci Burcu Özkaya Günaydın gözaltına alındı.

İskenderun İlçe Eşbaşkanı Ateş, sosyal medya paylaşımlarından dolayı tutuklandı.

Mezopotamya Ajansı, üç ismin Türkiye’nin, Suriye’nin Kuzeyine dönük sürdürdüğü operasyona tepki gösterdikleri için gözaltına alındıklarını aktardı.

Gözaltına alınan isimlerin ilçe emniyet müdürlüklerinde tutuldukları belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün yaptığı açıklamayla Türkiye’nin harekâtıyla ilgili sosyal medya paylaşımlarına yönelik operasyonlara dair bilgi vermiş, “500’e yakın sosyal medya hesabına işlem yapıldı, kara propaganda yapan 121 kişi gözaltına alındı” demişti.

Operasyunu ilk üç gününde BirGün gazetesinin internet sorumlusu Hakan Demir ile Diken’in sorumlu yazıişleri müdürü Fatih Gökhan Diler “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçundan gözaltına alınmış, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Jinnews muhabiri Beritan Canözer’in Diyarbakır’daki evi de sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle basılmıştı.