Hatay Valiliği: Afrin'de 42 sivilin hayatını kaybetmesine sebep olan saldırıya ilişkin bir kişiyi yakaladık

Suriye'nin Afrin ilçesinde dün akşam saatlerinde düzenlenen ve en az 42 sivilin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin Hatay Valiliği, patlayan aracı olay yerine getiren şüphelinin yakalandığını duyurdu.29-04-2020 08:42

Suriye'nin Afrin ilçesinde dün akşam saatlerinde bomba yüklü yakıt tankeriyle düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre, en az 42 sivil hayatını kaybetti. Hatay Valiliği, Afrin'deki saldırıya ilişkin, "Patlayan aracı olay yerine getiren şüpheli şahıs emniyet birimlerimiz tarafından yakalanmıştır" bilgisini verdi.

Afrin ilçe merkezinde sivillerin yoğun olarak bulunduğu Racu caddesinde bomba yüklü mazot tankeri infilak ettirildi. İlk belirlemelere göre en az 10 sivil öldü, onlarca sivil yaralandı. Daha sonra yapılan tespitlerde, yüklü yakıt tankeriyle düzenlenen saldırıda ölen sivillerin sayısı 20’ye yükseldiği açıklandı.

Mili Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, en az 35 sivilin hayatını kaybettiği, 30’dan fazla sivilin de yaralandığı aktarıldı. Sabah saatlerinde ise ölü sayısının 42'ye yükseldiği ifade edildi.

Patlama sonucu çevrede birçok binada hasar meydana gelirken, yol üzerinde birden fazla araç yanarak kullanılmaz hale geldi.Yaralılar Afrin merkezindeki hastanelere kaldırılırken ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Olay yerine intikal eden itfaiye ekipleri ve sağlık personeli çalışmalarını sürdürüyor.

HATAY VALİLİĞİ: BOMBALI ARACI GETİREN ŞAHIS YAKALANDI

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, olayın saat 15.40 sıralarında Afrin merkezindeki eski Afrin Mahallesi'nde bulunan pazar yerinde gerçekleştiği ifade edildi. Saldırıyla ilgili olarak bir şüphelinin yakalandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Patlamanın da etkisiyle olay yerinde meydana gelen yangın söndürülmüş olup patlayan aracı olay yerine getiren şüpheli şahıs emniyet birimlerimiz tarafından yakalanmıştır."

Açıklamada, yaralıların tedavilerinin Afrin ve Hatay'daki hastanelerde devam ettiği bildirildi.