Hastayı ‘sedyenin yanlış yerine yattığı’ konusunda uyaran sağlık çalışanı darp edildi

Sakarya’da bir sağlık çalışanı, kolundan yaralanan bir kişiye pansuman yaptığı sırada hastayı ‘sedyeye doğru bir şekilde yatması’ konusunda uyardığı için hasta ve yakınları tarafından saldırıya uğradı.25-09-2020 08:38

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (SAÜEAH), Celalettin Karabıyık isimli bir sağlık çalışanı, kolundan yaralanan ve cerrahi tedaviye alınacak olan bir hastayı sedyeye doğru bir şekilde yatması için uyardı.

İddiaya göre, sağlık çalışanı aynı uyarıyı tekrarladığında hastanın saldırısına uğradı.

Sağlık çalışanı Karabıyık, yaralı ile bu sırada müdahale odasına giren hasta yakınlarının tekme, tokat ve makaslı saldırısına uğradı.

Güvenlik görevlilerinin ve diğer sağlık çalışanlarının müdahalesiyle saldırganların elinden kurtulan Karabıyık, başına ve vücudunun farklı yerlerine aldığı darbeler sonucu darp raporu aldı.

Saldırganlar, daha sonra olay yerinden kaçarak uzaklaştı.

Karabıyık, olayın ardından gazetecilere açıklamada şunları söyledi:

"Zaten cerrahi müdahale odasına hasta yakınlarını almıyoruz. Daha sonra hasta sedyenin yanlış tarafına yattı. Başı boşluğa geldi, yukarı kayması yani sedyenin daha yukarısına gelmesi gerekiyordu. Şahsa daha yukarı yatmasını söyledim. Çünkü müdahalesini ancak o şekilde yapabilirdim. Ben ona o şekilde söyleyince 'neden bana sert yapıyorsun. Çok sert şekilde konuşuyorsun' dedi. Ben de ona tekrar sedyenin yanlış yerine yattığını, müdahaleyi yapabilmem için yukarıya kayması gerektiğini söyledim. Öyle söyleyince ayağa kalktı üzerime yürüdü bağırarak saldırmaya başladı. O saldırı üzerine de yakınları içeri girdi. Yanlış hatırlamıyorsam 4 kişilerdi. Saldırmaya tekme yumruk atmaya başladılar. Daha sonra şahıs bizim tedavi masasında bulunan cerrahi makası alıp onunla bana saldırmaya, onu saplamaya çalıştı. Tam o sırada güvenlik ve sağlık personeli arkadaşlar geldi. Diğer çalışma arkadaşlarım da o esnada oradaydı. Saldırdılar tekme, yumruk, küfür tehdit o şekilde bir olay gerçekleşti."

Karabıyık, hastane başhekiminin ve İl Sağlık Müdürünün başsavcılıkla iletişime geçtiğini söyledi.