Hastane korona pozitif yurttaşı evine gönderdi, virüs tüm aileye ve binadakilere bulaştı!

Koronavirüs şüphesiyle Çapa Tıp Fakültesi'ne giden yurttaş, testinin pozitif çıkmasına rağmen ''yatan hasta'' olarak kaydedilerek yer olmadığı gerekçesiyle evine gönderildi. 46 yaşındaki yurttaşın eve dönmesinin ardından virüs tüm aile bireylerine ve apartmanda yaşayan 9 kişiye daha bulaştı.27-03-2020 09:37

Koronavirüs şüphesiyle hastaneye giden 46 yaşındaki Mustafa Uluç, geçtiğimiz günlerde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Uluç'un semptomları yetersiz bulundu ve test yapılmadan eve gönderildi. Ailesiyle birlikte eve dönen Uluç'un durumu, bir sonraki gece daha da ağırlaştı. Bu kez Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Uluç’un tomografisi çekildi ve test yapıldı.

Testin sonucunun pozitif çıkması sonrası iddiaya göre yetkililer aileye hastanede boş oda olmadığı için Uluç’un yatışını sağlayamayacaklarını, arzu ederlerse hastanede bekleyebileceklerini söyledi. Hastanenin sunduğu ikinci alternatif Uluç’un kendini evde karantinaya alabileceği yönünde oldu.

EVE GÖNDERDİKLERİ HASTA SİSTEMDE 'YATAN HASTA' OLARAK GÖSTERİLDİ

DW Türkçe'den Tunca Öğreten'in haberine göre, aile bir süre hastane koridorlarında bekledikten sonra Mustafa Uluç daha fazla dayanamayınca aile eve döndü. Uluç'un oğlu Eşref Uluç, ertesi sabah eczaneye gidip ilaç almaya çalıştığında babasının "yatan hasta" olarak görüldüğünü öğrendi.

Uluç'un evde kaldığı süreçte durumu daha da ağırlaştı, üstelik hastalık belirtileri 70 yaşındaki Aynur Uluç’ta da görüldü. Esenyurt Devlet Hastanesi’ne götürülen iki yurttaş burada tedavi altına alındı.

'VİRÜS 9 KİŞİYE DAHA BULAŞTI'

Mustafa Uluç'un oğlu Eşref Uluç, yaşananlara ilişkin, "Annemde de, bende de Kovid-19 semptomları var. Sadece bizde değil. Oturduğumuz apartmanda dokuz kişi yaşıyor ve herkeste benzer rahatsızlıklar var. Büyük ihtimalle hepimiz virüsü kaptık, pozitifiz" açıklamasında bulundu.

Uluç’un anlattıklarına göre sağlık görevlileri Avcılar’daki apartmana gelerek tüm sakinlere test yapacaklar.

SİSTEME NEDEN 'YATAN HASTA' OLARAK GİRİLİYOR? 

Konuyla ilgili görüşünü aldığımız doktorlar, verilen ilacın sadece yatan hastaya verilebildiğini, o nedenle sisteme "yatan hasta" olarak giriş yapıldığını bildirdi. Söz konusu sorunun yatak kapasitesindeki yetersizlikten kaynaklandığı, hekimlerin hastanın tedavisinin sürmesine öncelik verdikleri belirtildi. Benzer vakalarda bulaşmanın hastaneye gelmeden önce de yaşanabildiği öğrenildi.