Hasta yakınından sağlık emekçisine yumruklu saldırı

Acil tıp teknisyeni Erdem Yüksel bir hasta yakınının saldırısına uğradı. Saldırının ardından sağlık sendikaları açıklamalarda bulundu.26-03-2019 00:02

Sivas’ta aldıkları bir hastayı Numune Hastanesi’ne götüren acil tıp teknisyeni (ATT) Erdem Yüksel ve ekip arkadaşlarının yanına gelen M.A, babasının Tuzlugöl Mahallesi'ndeki evinde rahatsızlandığını, onu hastaneye getirmelerini istedi. M.A.'ya, hastaneye yeni hasta getirdiği için bir yere gidemeyeceğini belirten Yüksel 112 Acil'i aramasını önerdi. İddiaya göre sinirlenen M.A, Yüksel'e yumruk atarak saldırdı. Gözüne darbe alan Erdem Yüksel hastanede tedaviye alınırken, M.A. ise ifadesine başvurulmak üzere polis merkezine götürüldü.

‘YAPTIĞIMIZ İŞİN KUTSALLIĞI HİÇE SAYILIYOR’

Sağlık-Sen Sivas Şube Başkanı Adem Yaşin ve Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Kürşat Öksüm, sağlık personeline karşı yapılan saldırıyı kınadı. Yaşin "Bu şiddet olayları artık sağlık çalışanlarının canına tak etmiş ve motivasyonunu çok aşağılara çekmiştir. Gün geçmiyor ki bu tür olaylara tanık olmayalım. Sahada şiddet görerek görev yapmaya devam etmek insanlık dışı bir muameledir ki birde yaptığımız işin kutsallığı da hiçe sayılmış oluyor" dedi.

‘SALDIRILAR SONLANSIN’

Türk Sağlık- Sen Şube Başkanı Kürşat Öksüm "Personelimize yönelik bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Yapılan bu saldırı sağlık sektöründe çalışan tüm emekçilere karşı yapılmıştır. Son günlerde sayısında üzücü bir artış görülen sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve darp olaylarına karşı kamuoyunun tüm kesimlerini duyarlı olmaya davet ediyoruz. İnsanlığa sağlık hizmeti vermekten başka bir amacı olmayan ve bu kutsal görevi en iyi şekilde icra etmeye çalışan sağlık çalışanlarımıza yönelik saldırıların sonlanmasını temenni ediyoruz" açıklanmasında bulundu.