Hasta mahpus Gülistan Abdo'ya, engelli olmasına rağmen kelepçelenerek hastaneye götürülmesi dayatılıyor!

İHD Hapishaneler Komisyonu, tedavi hakkı engellenen ağır hasta mahpus Abdo’nun ailesinin ve vasisinin bulunduğu yere yakın bir hapishaneye sevk edilmesini ve tedavisinin önündeki engellerin kaldırılmasını talep etti.19-10-2019 14:17

Emre Orman - @eemreorman

Hapishanelerdeki hak ihlallerinin kamuoyu ile paylaşıldığı F oturması eylemlerinin 395’inci hafta oturumunda insan hakları savunucuları, ağır hasta mahpus Gülistan Abdo’nun durumunu paylaşmak üzere bir araya geldi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde yoğun polis ablukası altında buluşan yurttaşlar, hapishanelerdeki çok sayıda hasta mahpusun fotoğraflarını da taşıdı.

'GEBZE'YE SÜRGÜN SEVK EDİLEN ABDO'NUN DOKTOR KONTROLLERİ YAPILMIYOR'

“Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “Hasta mahpus Gülistan Abdo serbest bırakılsın” pankartlarının açıldığı eylemde basın açıklamasını İHD Hapishaneler Komisyonu adına Hatice Onaran okudu. Hapishanelerde sürekli bir uzman doktorun olmaması nedeniyle hasta tutuklu ve hükümlülerin tedavilerinin yapılmaması, revir doktorunun sadece ağrı kesicilerle tedavi sürecini geçiştirmesi, hastaneye sevklerinin aylarca geciktirilmesi, kelepçeleri çözülmeden muayene olmaya zorlanmaları ve muayene odasında asker bulundurulması gibi birçok uygulamanın ısrarla sürdürüldüğüne dikkat çeken Onaran, ağır hasta mahpus Gülistan Abdo'nun durumu ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Gülistan Abdo, Mardin’in Midyat ilçesinde 1994 yılında tutuklanır. Sırasıyla Diyarbakır, Sivas, Siirt hapishanelerinde kaldıktan sonra Gebze M Tipi Hapishanesi’ne sürgün sevk edilir. Bacağında bulunan yara yıllarca tedavi edilmediği için Abdo'nun kangren olan sol bacağı dizinden kesilir ve protez takılır. Vasisi A. Yeşilmen tarafından verilen bilgiye göre Abdo; protezle yaşamını idame ettirmede büyük zorluk yaşıyor. Protezden kaynaklı sık sık sorun yaşıyor ve yalnız hareket etmeye çalıştığında düşerek yaralanıyor. Hatta bu şekilde düştüğü bir gün, kafasını çarpmış ve ciddi bir kırık meydana gelmiş. Ayağına takılı protezin bacak sinirlerine bağlı olarak çalışmasından dolayı Abdo'nun sürekli olarak doktor kontrolünde olması gerekirken, Gebze M Tipi Hapishanesi’ne sürgün sevk edilmesinden bu yana doktor kontrolleri yapılmıyor. Protezin pillerle çalıştığını ve bu pillerin sık sık değiştirilmesi gerektiğini aktaran Yeşilmen, pillerin değişmemesi durumunda protezin sertleştiğini ve hastanın yürüyemediğini, yürüme zorluğu nedeniyle sırtında kist oluştuğu, bu nedenle doktor kontrollerinin, protez kontrollerinin ve pil ihtiyacının acilen sağlanması gerektiğinin altını çiziyor.”

'ENGELLİ OLMASINA RAĞMEN KELEPÇELENEREK VE RİNG ARACIYLA HASTANEYE GÖTÜRÜLMEYE ZORLANIYOR'

Gülistan Abdo’nun İHD’ye gönderdiği mektupta “engelli olmasına rağmen hastaneye kelepçelenerek ve ring aracı ile götürülmeye zorlandığını, bu durumun hastaneye gidebilmesini neredeyse imkansızlaştırdığını ve tedavi sürecini işkenceye dönüştürdüğünü ve bu durumun tedavisi ve iyileşmesi önünde ciddi engel oluşturduğunu” aktaran Onaran, şöyle devam etti:

“Bacağının protez olması yanında, hipertansiyon ve rahim içinde kitleye bağlı sağlık sorunları yaşayan Gülistan Abdo, serbest bırakılıncaya kadar, ailesinin ve vasisinin bulunduğu yere yakın bir hapishaneye sevk edilmeli, tedavisinin önündeki engeller derhal kaldırılmalı, yaşam hakkı korunmalıdır. Bizler İnsan hakları savunucuları olarak; hasta mahpusların tedavilerinin önündeki engellerin kaldırılmasını ve ağır hasta mahpusların serbest bırakılmalarını istiyoruz.”

Açıklamanın ardından “Gülistan Abdo serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarıyla eylem sona erdi.