Hasankeyf’te tarihi Küçük Saray yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya

Sular altında bırakılmak istenilen Hasankeyf’te, Küçük Saray iş makinelerinden kaynaklanan basınçtan dolayı çökme tehlikesi altında.10-07-2019 18:53

Sular altında bırakılmak istenilen Hasankeyf’te ağır iş makinelerinin yarattığı basınçtan kaynaklı Küçük Saray’da çökme riski oluştu. Pazartesi gününden bu yana ara verilen bölgede, mühendisler inceleme yapıyor.  Yapımı devam eden Ilısu Barajı nedeniyle sular altında bırakılmak istenilen Hasankeyf’in tarihi Küçük Saray’ı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Tarihi Hasankeyf Kalesi ile Dicle Vadisi’ne 50 metre yükseklikte ve bin metre uzunluğundaki betonlaştırma çalışması devam ederken, kale dibine liman inşa etme çalışmaları başlatıldı. Sular altında kalmasıyla kaleye çıkmak amacıyla inşa edilen limanın hemen üstünde ise betonla kaplanan kale ve Küçük Saray kapatılıyor. Kale duvarı, beton ve demirlerle “sağlamlaştırılmaya” çalışılıyor. Ağır iş makinelerinin titreşimleri nedeniyle sarayın duvarlarında şişme ve çökme riskinin olduğu belirtiliyor.  

‘ANTİK LİMAN’ OLUŞTURULUYOR

Tarihi kentin tamamı inşaat alanına dönerken, tarihi kale duvarlarının dibinde ise “antik liman” oluşturuluyor. Hasankeyf’in sular altında kalması durumunda kalenin üst kısımlarında adacık oluşturulacak. Oluşan bu adacığı gezilebilmesi amacıyla kale duvarlarının yanı başında liman kuruluyor.

Limanın temelleri geçtiğimiz günlerde beton dökme işlemleriyle başladı. Yoğun çalışmalardan kaynaklı Hasankeyf’te toz bulutu ve iş makinelerinin gürültüsü ise kentin tümünden duyuluyor. Ağır iş makinelerinin oluşturduğu basınç tarihi Küçük Saray’da çökme riskini yaratıyor.  

Küçük Saray’da çökme riskinin meydana gelmesi üzerine betonlaştırmaya pazartesi gününden bu yana ara verildiği öğrenildi. Mühendislerin olası bir çökme riskine karşı incelemelerde bulunuyor.