Hasankeyf için küresel eylem günü: 'Kurtarabileceğimiz çok değer var'

Hasankeyf Koordinasyonu, 14 Eylül'ü küresel eylem günü ilan ederek, herkesi Hasankeyf ve Dicle Vadisi için harekete geçmeye çağırdı.29-08-2019 16:18

Hasankeyf Koordinasyonu, Ilısu Barajı projesiyle sular altında bırakılmak istenilen 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf için 14 Eylül'ü küresel eylem günü ilan ederek, herkesi Hasankeyf ve Dicle Vadisi için harekete geçmeye çağırdı. Hasankeyf, 8 Ekim'de çembere alınarak giriş ve çıkışlara kapatılacak.

Hasankeyf Koordinasyonu yaptığı açıklamayla 14 Eylül’ü küresel düzeyde eylem günü ilan etti. 14 Eylül’deki “Hasankeyf İçin Bir Şey-Yap/Çiz/Söyle Eylem Günü” için katılım çağrısı yapan Hasankeyf Koordinasyonu, “Kimlikler üstü bir değere sahip Hasankeyf için illaki yapacağımız bir şey var. Herkes bulunduğu yerden küçük ama önemli bir katkı yapabilir!” diyerek, Hasankeyf için harekete geçilmesi çağrısında bulundu. 

'KURTARABİLECEĞİMİZ ÇOK DEĞER VAR'

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre, Hasankeyf için mücadelenin geç olmadığına vurgu yapılan açıklamada, dayanışmayı seven insanları ve sivil toplum örgütlerini küresel düzeyde 14 Eylül günü “Hasankeyf İçin Bir Şey-Yap/Çiz/Söyle Eylem Günü”ne katılmaya çağırdı. İnsanlığın ortak mirası için kritik bir eşikte olduğunun ve sus tutma işleminin hızla devam ettiği ifade edilen açıklamada, Hasankeyf'i halka da kapatılmak istenildiğine dikkat çekildi. Tüm bunlar yaşanırken Hasankeyf ve Dicle Vadisi için harekete geçilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, “14 Eylül günü ve öncesi üreteceğimiz ve ortaya koyacağımız sanatla bir yıkım ve sömürü projesi olan Ilısu’ya karşı sesimizi hep birlikte yükseltelim. Son aylarda ülkemizde birçok insan ve kurum Dicle Vadisi’ndeki tüm canlılar ve kültür için sesini yükseltmeye başladığından, hükümet 10 Haziran 2019 için Ilısu Barajı’nda ilan ettiği su tutmayı ertelemek zorunda kaldı. Tüm protestolara rağmen 23 Temmuz 2019’da fark ettik ki hükümet sessiz sedasız su tutmayı başlattı ve bizi bir oldubittiyle karşı karşıya bırakmak istiyor. Ancak bunu şimdi de sonraki bir aşamada da asla kabul etmiyoruz. Dicle Vadisi henüz kaybedilmemiştir, kurtarabileceğimiz daha çok değer var. Her şeyden önce doğa, kültür ve yaşam alanları için kazanılacak bir umut var” ifadeleri kullanıldı. 

'PROJEYİ DURDURABİLİRİZ'

Açıklamada, Hasankeyf ve Dicle’de, Kaz, Cudi ve Munzur Dağları'nda, Salda Gölü, Kuzey ve ODTÜ ormanlarındaki yıkımın karşısında yaşama ve yaşatmaya dönük bir mücadelenin olduğu vurgulanarak,  “Şimdi Hasankeyf için şey yapma vakti. Yaptığımız çalışmalarla ilgili fotoğraf ve videoları şimdiden #HasankeyfİçinGeçDeğil hashtag’i ile ya da kampanya günü ve saati olan 14 Eylül günü saat 20.00’de Hasankeyf Koordinasyonunun sosyal medya hesapları üzerinden duyurulacak hashtag ile paylaşarak, kampanya aracılığıyla kamuoyunun dikkatini Hasankeyf ve Dicle’nin çığlığına çevirebilir ve projeyi durdurabiliriz” denildi. 

Hasankeyf'in kimlikler üstü bir konumda olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Evrensel bir miras, dayanışma küresel olmalı! Hayalperest değiliz. Hasankeyf ve Dicle Vadisi kadar gerçeğiz! Umudumuzu asla kaybetmiyoruz, Hasankeyf’i ve Dicle’yi kurtarabiliriz.”