Harvard: Hindistan Cevizi Yağı Saf Zehir

Hindistan cevizi yağı son yıllarda 'süper besin' olarak sunuluyor ama dünyanın en prestijli üniversitelerinden Harvard'dan bu imaja ağır bir darbe geldi.23-08-2018 18:41

Son yıllarda bir ‘süper besin’ olarak sunulan ve sindirim sorunlarından saç sağlığına, obeziteden güneş yanığına, her şeye iyi geldiği belirtilen hindistan cevizi yağına Harvard Üniversitesi’nden bir itiraz geldi. Harvard Üniversitesi’nden bir öğretim üyesi, hindistan cevizi yağı için ‘saf zehir’ ve ‘yiyebileceğiniz en kötü şeylerden biri’ ifadelerini kullandı.

İddianın sahibi, Harvard’da salgın hastalıkların yayılması üzerine uzman olarak çalışan, aynı zamanda Almanya’daki Freiburg Üniversitesi’nin tümörlerin yayılmasının engellenmesi üzerine çalışan enstitüsünün de başkanı olan Karin Michels… Ünlü doktor, Freiburg Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada hindistan cevizi yağı ve yaygın beslenme hatalarından bahsetti.

‘DOMUZ YAĞINDAN İKİ KAT FAZLA DOYMUŞ YAĞ İÇERİYOR’

Michels konuşmasında, hindistan cevizi yağının içinde yüksek oranda doymuş yağ bulunduğunu, bu durumun LDL adıyla bilinen kolesterolü artırdığını ve kardiyovasküler hastalık riskini yükselttiğini söyledi. Michels, “Hindistan cevizi yağı ve diğer beslenme hataları” başlıklı konuşmasında, hindistan cevizi yağının domuz yağından iki kat daha fazla doymuş yağı içerdiğini belirtti; doymuş yağların bedenimizde hasara yol açtığına dikkat çekerek, hindistan cevizi yağı için “Yiyebileceğiniz en kötü besinlerden biri” dedi.