Hantaş cinayetinin tek tanığı: İkaz edilmeden ateş açıldı

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan Sümerpark içerisinde 14 Nisan gecesi polislerce açılan ateş sonucu öldürülen 20 yaşındaki Recep Hantaş’ın olay anında yanında bulunan ve polislerce gözaltına alınan R.Y., alınan savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.16-04-2019 16:30

Diyarbakır’da polis kurşunu ile hayatını kaybeden Recep Hantaş’ın öldürülmesi olayının tek tanığı olan R. Y. konuştu.

R.Y., “Recep ile otururken herhangi bir ikaz yapılmadan silah sesleri geldi. Ben refleks ile oturduğumuz bankın altına uzandım. Recep de panikleyerek koştu. O arada ayağından vurularak yere düştüğünü gördüm” diyerek, Valiliğin ‘dur ihtarına uymadığı’ gerekçesiyle ateş açıldığı iddiasını yalanladı. Serbest bırakıldıktan sonra babası ile birlikte yanıbaşında öldürülen Hantaş için kurulan taziyeye giden R.Y., o gece yaşananları Hantaş ailesine anlattı. 

Kağıt toplayıcısı olan R.Y., Hantaş’ın ailesine şunları söyledi: “Dinlenmek için parka gittik. Recep ile otururken herhangi bir ikaz yapılmadan silah sesleri geldi. Ben refleks ile oturduğumuz bankın altına uzandım. Recep de panikleyerek koştu. O arada ayağından vurularak yere düştüğünü gördüm. Ondan sonra ne olduğunu bilmiyorum. Çok fazla silah sesi geldi. Daha sonra gözaltına alındım. Ambulans geldi, ancak parka alınmadı. Recep’in cenazesi üç saat boyunca yerde kaldı.” 

Polislerin kendilerine kardeşinin ‘yanlışlıkla öldürüldüğünü’ ifade etmelerine rağmen, Valilik tarafından yapılan açıklamada “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle vurulduğunun ileri sürülmesine dair konuşan ağabey Efe Hantaş ise, işlenen cinayetin üstünün kapatılmak istendiğini söyledi.

'BİZDEN BİR ŞEYLER SAKLANIYOR'

Ağabey Hantaş, Valilik açıklamasına dair şunları söyledi: “Yaşanan olayın üstünü örtme kaygısıyla yapılmış çelişkili bir açıklamadır. Kardeşimin vurulduğu yere gittim, toprak ile örtülmüş. Bizim bu iki günde yaşadıklarımız öyle Valiliğin anlattığına benzemiyor. Bizden bir şeyler saklanıyor.” 

Hantaş, kardeşinin öldürülmesi olayının takipçisi olacaklarını ve hukuki mücadelelerini vereceklerini ifade etti.

Cinayete dair hazırlanan otopsi raporunda ise, Hantaş'ın başından vurularak öldürüldüğü bilgisi yer aldı. 

Hantaş'ın vücuduna 2 ateşli silah mermisi girişi, bir çıkışının bulunduğu tespitinde bulunulan raporda, ensesinin sağ tarafından giren ateşli silah mermisinin sağ göz ve burun kısmından çıktığı kaydedildi.

MA'nın haberine göre, Hantaş’ın sağ bacak diz kısmından giren ateşli silah mermisine ait şarapnel parçası girişi bulunduğu, şarapnel parçasına ait metalin ise, karın bölgesinden çıkarıldığı belirtildi. Raporda, Hantaş'ın sağ bacak diz bölgesindeki ateşli silah girişinin elbiseden dolayı mesafesinin belirlenemediği ifade edildi. Ancak baş kısmında giren merminin hangi mesafeden ateşlenmiş olabileceğine dair görüş belirtilmekten kaçınılması ise dikkat çekti.

İşlenen cinayete dair verilen bu bilgiler doğrultusunda raporda yine "Kişinin ölümünün ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kafatası kubbe ve kaide kemik kırıkları ile birlikte intrakranial kanama sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatindeyim" şeklindeki uzman görüşü yer aldı.

Hantaş'tan otopsi için alınan örnekler, Adli Tıp Grup Başkanlığı Kimya İhtisas Dairesi ve Adana Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesine gönderildi.