Hamile çocuk skandalını ortaya çıkaran çalışana ödül önerisi

Görev yaptığı hastanede 5 ayda 18 yaşın altında 115 çocuğun hamileliğinin yetkililere bildirilmediğini ortaya çıkaran sosyal hizmet uzmanı İclal N.’ye devlet tarafından teşekkür edilmesi gerektiği önerisi geldi.26-01-2018 15:17

İleri Haber

Türkiye’nin gündemine oturan 115 hamile çocuk skandalıyla ilgili yürütülen adli soruşturma kapsamında çocukların ifadelerinin alınmasına başlanmışken, skandalı ortaya çıkaran ve bugüne dek iki kez görev yeri değiştirilen sosyal hizmet uzmanı İclal N. ile ilgili önemli bir öneride bulunuldu. CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil uzman İclal N.’nin ödüllendirilmesini önerdi. İrgil, Başbakan ve Sağlık Bakanı’na verdiği önergede bu önerisini şöyle dile getirdi:

“Bu önemli toplumsal skandalı ortaya çıkaran, benzer olayların yaşanmaması için olağanüstü bir gayret göstererek mesleki ve insani olarak görevini başarıyla yerine getiren sosyal hizmet uzmanı İclal N.’ye teşekkür etmeyi ve ödüllendirmeyi düşünüyor musunuz?”

‘GURUR DUYMAMIZ GEREKİR’

Sağlık Bakanına ayrıca “Böylesi hayati bir konuda gayret gösteren sosyal hizmet uzmanı İclal N.’yi taltif ederek atamasının yapılmasını düşünüyor musunuz?” diye de soran CHP’li İrgil şöyle devam etti: “İlgili bakanlıkların skandala ilişkin incelemeler başlatarak sorumlular hakkında gerekli işlemleri yapmaları ve cezai uygulamalara gitmeleri ne kadar beklenen bir tutumsa, bu skandalı ortaya çıkaran görevliye teşekkür edilmesi ve ödüllendirilmesi de o derece beklenen bir tutumdur. Devletimizin böyle bir nezakete sahip olduğunu düşünüyorum.

Üstelik de görev yaptığı kurumda dışlanacak olmayı bile göze alarak toplum vicdanını yaralayan böylesi hassas bir konuda mesleki ve insani sorumluluğunu yerine getirmiş olması gurur duymamızı gerektirir. Bu yüzden bu kişi ödüllendirilmeli. Yoksa bu örnek davranışın ötelenmesi, en az çocukların hamile kalmasına göz yumulmaması kadar sorunlu bir tavır olur.”