Halkbank'tan açıklama

Halkbank tarafından yapılan açıklamada, “Bankamızca, herhangi bir ülkeyle ilgili olarak mahiyeti belirsiz ve hukuksuz bir ticari işleme taraf olunmamış, kaynağı ve mahiyeti belirsiz transfer işlemi gerçekleştirilmemiştir” dendi.30-11-2017 15:24

Halkbank, ABD'de devam eden ve bankanın Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın sanık  Reza Zarrab’ın ise tanık olduğu davaya ilişkin açıklama yaptı.

Bankadan KAP'a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bazı yazılı ve görsel basın yayın kuruluşlarının yayınlarında; ABD'de görülmekte olan davada ileri sürülen iddialarla Bankamızı da olumsuz ve haksız bir şekilde ilişkilendirmek ve dava konusu olan yaptırım kararlarına Bankamızın aykırı hareket ettiğine dair bir algı oluşturmak suretiyle kamuoyunu, müşterilerimizi ve yatırımcılarımızı yanıltıcı nitelikte haberler yaptıkları görülmektedir.

Ayrıca, Mahkeme'de ortaya atılan iddialara dayanılarak bir kısım medya tarafından yer verilen kişisel yaklaşım ve yorumların, Bankacılık Kanununun "İtibarın Korunması" başlıklı madde hükümlerine aykırı şekilde yanlış, taraflı, eksik, anlam bütünlüğünden kopuk, tutarsız, algı karmaşasına yol açacak surette, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı nitelikte aktarıldığı anlaşılmaktadır.

Kamuoyunun, müşterilerimizin ve yatırımcıların doğru bilgilendirilmesi amacıyla daha önce müteaddit defalar yaptığımız üzere bir kez daha aşağıdaki açıklamaların yapılmasında fayda görmekteyiz.

Bankamız tüm iş ve işlemlerinde ulusal ve uluslararası düzenlemelere her zaman tam bir şekilde uymakta, paydaşlarının, iş ortaklarının ve mevduat sahiplerinin haklarının korunması için tüm tedbirleri almaktadır.

Bankamız tarafından, bankacılık hizmetleri sunulurken mevcut düzenlemeler ve diğer tüm bankalarca bilinen ve izlenen dış ticaret uygulamaları dışında herhangi bir mekanizma, yöntem veya sistem kullanılmamaktadır. Yapılan dış ticaret işlemleri ve para transferleri açık, şeffaf ve sistem üzerinde ilgili otoritelerce izlenebilir durumdadır.

Bankamızın tüm iş ve işlemleri, ulusal ve uluslararası bağımsız denetim kuruluşlarınca düzenli olarak denetlenmektedir. İlgili döneme ilişkin yapılan denetimlerde dış ticaret işlemleri de dahil bankacılık hizmetlerimizin yerine getirilmesinde uluslararası bankacılık düzenlemelerine ve kurallarına aykırılık tespit edilmemiştir.

Bankamızca, herhangi bir ülkeyle ilgili olarak mahiyeti belirsiz ve hukuksuz bir ticari işleme taraf olunmamış, kaynağı ve mahiyeti belirsiz transfer işlemi gerçekleştirilmemiştir. İddia edildiği şekilde yaptırımlara konu işlemlerde yaptırımların aşılması amacına yönelik sistematik ve bilinçli bir ihlal söz konusu olmayıp yasaklı tarafların ve malların ihracına aracılık edilmemiştir.

Başta KOBİ'ler ve özelinde esnaf ve sanatkarlarımız olmak üzere tüm kredi ve mevduat müşterilerimiz ile Ülkemiz ekonomisine 79 yıldır hizmet sunan Bankamızın faaliyetlerini geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de tüm ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun, güçlü, güvenilir ve kesintisiz bir şekilde sürdüreceğini kamuoyunun bilgisine sunarız."

ZARRAB NE DEMİŞTİ?

Zarrab, davanın tutuklu sanığı eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakkında "Yaptırım kuralları hakkında bankadaki en bilgili kişi. Oluşturduğumuz yapının Amerikan yaptırımlarıyla uyumlu gözükmesi için katkıda bulundu" dedi.

Zarrab Halkbank üzerinden yapılan 'altın ticareti' döngüsünü de anlattı.

 Sürecin İran'ın Türkiye'ye ham petrol ve doğalgaz satışıyla başladığını söyleyen Zarrab, "İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) petrolün satışını Tüpraş'a, gazınkini Botaş'a yapardı. Onlar da NIOC'ye para borçlu olurdu. Tüpraş, Botaş, NIOC'nin Halkbank'ta hesapları var." dedi. 

'HALK BANKA GELEN PARA DENİZBANK'A GÖNDERİLDİ'

Zarrab Halkbank'a gelen paranın euro ve Türk lirası olarak Denizbank'a gönderildiğini söyledi. Zarrab daha sonra Türkiye'deki şirketi Royal Grup tarafından alınan altının Dubai'deki şirketine gönderildiğini ve burada altının İran'ın uluslararası borçlarının ödenmesi için nakde çevrildiğini aktardı. Zarrab hakimin bu süreçte kaç işlem yapıldığı şeklindeki sorusuna "En az 10 işlem" yanıtını verdi. 

Dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakna Atilla'nın gümrük beyanında İran destinasyonlu altın ticareti yapıldığının yazılması gerektiğini söylediğini aktaran Zarrab, İran'a hiç altın göndermediklerini söyledi. 

'HALKBANK'TAN BİRKAÇ MİLYAR EURO ÇEKTİM'

Zarrab, hakimin "Halkbank'tan ne kadar para çektiniz?" sorusuna "Birkaç milyar euro" yanıtını verdi. Zarrab söz konusu parayı "altın ticareti" olarak lanse ettikleri uluslararası para transferi talimatlarını gerçekleştirmek için kullandıklarını söyledi.