Halkbank Vurgunu Meclis'e Taşındı

Halkbank'ta dolar ve avronun düşük fiyattan satışının yapılması hakkında Meclis'e soru önergesi verildi.02-09-2018 12:32
İleri Haber

Cumhuriyet Halk Paritis (CHP)  Halkbankası'nda geçtiğimiz akşam yaşanan Dolar ve Avro'nun düşük fiyattan satışının yapılmasını Meclis'e taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına konuyla ilgili soru önergesi verdi.

Antmen, önergesinde “Konunun az sayıda işlem yapılması olmadığı; ne kadarlık işlem yapıldığının olduğu gün gibi ortadayken Halkbankası ve iktidar yetkilileri neden hala bahsi geçen hata yaşanmadan önce ve hata sonrası bankadaki dolar ve avro tutarını açıklamamaktadır? İktidar doların artış nedenini hep 'dış güçler' olarak açıklarken kendi devletinin bankasının yazılımını 'dış güçlere mi' yaptırmaktadır? Bu çelişki değil midir?” diye sordu.

'DEVLET, BANKASININ YAZILIMINI DIŞ GÜÇLERE Mİ YAPTIRMAKTADIR?'

Önergesinde Halkbankası’nın olay sonrası yaptığı açıklamaya da değinen Antmen’in sorduğu sorular şu şekilde;

- Gerçek dolar kuru 6,55, avro kuru ise 7,62’yken; kaç kişi bahsi geçen gece Halkbank’tan 3,72’den dolar, 4,32’den de avro almıştır? Alınan dolar ve avro tutarı ne kadardır?

– Halkbankasının olayın ertesi günü yaptığı açıklamada belirtilen “Kısıtlı işlemden” kasıt nedir? Konunun az sayıda işlem yapılması olmadığı; ne kadarlık işlem yapıldığının olduğu gün gibi ortadayken Halkbankası ve iktidar yetkilileri neden hala bahsi geçen hata yaşanmadan önce ve hata sonrası bankadaki dolar ve avro tutarını açıklamamaktadır?

– Halkbank gibi ülkenin en yaygın ve önemli bankasının yazılımları neden yurt dışından yapılmaktadır? İktidar doların artış nedenini hep “dış güçler” olarak açıklarken kendi devletinin bankasının yazılımını “dış güçlere mi” yaptırmaktadır? Bu çelişki değil midir?

 – Bu durumun sorumlusu ya da sorumluları kimlerdir? Haklarında idari soruşturma açılmış mıdır?  Bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için ne tür önlemler almayı düşünmektesiniz?